Előszó
A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán folyó Település- és Városszociológia oktatás egy segédletét - egy szöveggyűjtemény egy kötetét - tartja kezében az olvasó.
E diszciplína oktatása...
Tovább
Előszó
A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán folyó Település- és Városszociológia oktatás egy segédletét - egy szöveggyűjtemény egy kötetét - tartja kezében az olvasó.
E diszciplína oktatása a Műszaki Egyetemen nem új keletű, már a hetvenes évek elején olyan szakemberek oktatták, mint Szelényi Iván, később sajnálatos okok miatt a diszciplína oktatásának lendülete alább hagyott.
1985-ben Szociológia Tanszék alakult a Műegyetemen, e Tanszék felismerve az Építész Karon meglevő igényt, más egyéb szakszociológiák mellett újrakezdte a Település- és Városszociológia oktatását. Úgy véljük, hogy e tudománynak oktatása igen jelentős az építészképzés területén, igyekezetünk szerint olyan ismereteket próbálunk a lelendő építészeknek átadni, melynek segítségével az épített környezet a társadalmi igényeket jobban szolgálóvá válik és rávilágítani arra a trivialitásra (mely sajnos a jelen képzésben még nem az), hogy az épített környezet (az építendő környezet) és azt körülvevő (befogadó) társadalom kölcsönösen befolyásolják egymást, az építészet alkalmazott "művészet" mindig konkrét emberi igényeket kell hogy kielégítsen, adott társadalom értékeink preferenciáinak kell, hogy megfeleljen és azokat kell megjelenítenie.
E szöveggyűjtemény a magyarországi település- és városszociológia szerény keresztmetszetét próbálja bemutatni. A kötet válogatásakor fő szempontunk az volt, hogy viszonylag kis terjedelemben is lehetőség szerint széles palettát mutassanak be mind tematikusan, mind időben. Szöveggyűjteményünk a magyar település- és városszociológiai irodalomból válogat. Reményünk szerint a közeljövőben újabb szöveggyűjtemények követik, melyek a téma nemzetközi irodalmába nyújtanak betekintést.
A település, városszociológia a szociológia diszciplínákra specializálódásának idején a századfordulóra jött létre. E tudományág (amennyire bármely tudománynak tárgya meghatározható) a települések, település-típusok társadalmi beágyazódását, a települések társadalmát e társadalmak és egyéb társadalmak kölcsönhatását vizsgálja. E diszciplína még ma is több név alatt jelenik meg, település morfológia, lakóközösségi szociológia, városszociológia, település szociológia. A magyar elnevezés még problematikusabb - az angol irodalomban mára közkeletűvé vált elnevezés - urban studies - magyar fordítása - városszociológia - más értelmet nyer, mint az eredeti - azaz urban studies név alatt mindenféle települési és településsel kapcsolatos lakóközösségi problémákat vizsgáló szociológiát szokás érteni.
Vissza