Előszó
A szociológia a modernizálódott és individualizálódott társadalmak (Sámuel P. Huntington terminológiájával élve: a nyugati civilizáció) életének törvényszerűségeit vizsgálja, alapvetően arra a kérdésre keres válaszokat, hogy egy adott társadalom emberek közötti viszonyait és e viszonyok működését milyen sajátosságok jellemzik és e sajátosságok milyen következményekkel járnak az egyének és a társadalmi csoportok életének különböző területein (pl. időfelhasználás, gyerekszám, egészségi állapot, anyagi és egyéb javakkal való ellátottság, iskolai és foglalkozási karrierek, stb. alakulása). A szakszociológiák a társadalmi működésnek a társadalmi élet adott területére gyakorolt hatását és az adott életterületnek a társadalmi működés egészében játszott szerepeit, funkcióit, a két szféra kölcsönös összefüggéseit igyekeznek feltárni. A településszciológia mint szakszociológia alapvető kérdései a következők:
1. A társadalmi működés és struktúra mely sajátosságai, törvényszerűségei gyakorolnak hatást a társadalom tagjainak térbeli elhelyezkedésére.
2. E hatások a társadalom milyen térbeli szerkezetét, elrendeződését hozzák létre.
3. A társadalom térszerkezetét alkotó elemek: a települések (a huzamos emberi tartózkodás és tevékenykedés fizikai feltételegyüttesei) között milyen funkcionális, vagyis a társadalom működésének folyamatosságát biztosító kapcsolatok alakulnak ki.
4. A társadalmi előnyök és hátrányok (a szűkös erőforrások) hogyan oszlanak meg a települések, településcsoportook (térségek), településtípusok (város-falu, urbánus-rurális körzetek) között, vagyis hogy a társadalmi javakhoz való hozzájutás területén milyen egyenlőtlenségek jönnek létre.
5. A társadalmi előnyök és hátrányok társadalmi csoportok és a társadalom egyénei közötti egyenlőtlen elosztásában, a társadalmi egyenlőtlenségek újratermelésében milyen szerepeket tölt be a települések társadalmi rendszere. Némileg egyszerűbben fogalmazva: milyen egy adott társadalom településrendszere és a társadalmak településrendszerei közötti kapcsolathálózat (leírás), miért éppen ilyen és nem más (oksági magyarázatok keresése a társadalmi szerkezet-működés és a településrendszer kapcsolatait illetően), és milyen társadalmi egyenlőtlenségek hordozója az emberek tartózkodási helyeinek rendszere (az élet milyen területein milyen különbségek vannak a térben és e különbségek hogyan és milyen szerepet játszanak az egyenlőtlenségek rendszerének újratermelésében). Az elmondottakból következik két alaptétel:
1. A társadalom konstruálja meg a társadalom tagjainak és csoportjainak térbeli elrendeződését meghatározó településrendszert.
2. A településrendszer olyan társadalmi produktum, termék, ami maga is fontos szerepet játszik a társadalom működésének meghatározásában.
Vissza