Előszó
„Az élet nagy része észrevétlenül elillan, ha semmit sem vagy rosszul cselekszünk", állítja egy régi latin bölcselet. Ez a gondolat vezette az Egészséges Településekért Alapítvány alapítóit, amikor alig egy éve elhatározták: a közösség erejére támaszkodva segítik egyének, csoportok, települések életminőségének javítását, egészségük megőrzését.
Célunk, hogy az emberek maguk is vegyenek részt egészségük megőrzésében, s ehhez a megfelelő feltételeket lehetőleg településeik biztosítani tudják. A közösségi kezdeményezésekhez gondoltunk ezért anyagi, szakmai és módszertani támogatást nyújtani, miközben saját alapítványi programokat is kidolgoztunk a közösségalapú egészségfejlesztő kezdeményezések serkentéséhez. Szakemberek bevonásával olyan programokat állítunk össze, amelyek igyekeznek figyelembe venni az egyes közösségek körülményeit és lehetőségeit. Saját programjaink megvalósításához, valamint a velünk kapcsolatba került települések közösségek egészségterveihez, életminőségüket alakító programjaihoz üzleti szereplők anyagi támogatását és több esetben aktív részvételét is igénybe vesszük. Ez a törekvésünk összetalálkozott a hazai közép- és nagyvállalkozások társadalmi felelősségvállalásával, amely alig egy év alatt egy sor nagyszerű kezdeményezést, együttműködést, a települések részéről pedig fegyelmezett munkát, s tervszerűséget eredményezett.
2005-ben kiemelt programként hirdettük meg az egészséges táplálkozás népszerűsítését, valamint pályázatot írtunk ki települési egészségtervek és az azokhoz kapcsolódó építő elemek megvalósítására. Pályázati felhívásunk az ország egész területéről összesen 500 települést érintett. Pályázati felhívásunk nyomán 145 település készítette el vagy újította meg egészségtervét. A Települési Egészségterv Program keretében ebben az évben összesen 80 település anyagi támogatására nyílt lehetőségünk mintegy 47 millió forint értékben.
Szoros kapcsolatot tartunk fenn minden településsel, amelyek elkészítették idei települési egészségtervüket: a pályázat megvalósítását figyelemmel kísérjük, egyfajta help-desk szolgáltatással folyamatosan rendelkezésükre állunk. Regionális képzéseinkre, forrásteremtő tréningjeinkre pedig azon települések képviselőit is meghívtuk, amelyek nem részesültek anyagi támogatásban, hogy ezzel is elősegítsük későbbi pályázataik sikerét. 2005-ben 91 településről 118 fő vett részt tréningjeinken, melyek segítéségével a regionális sajtóban folyamatosan napirenden tartottuk településeink, partnereink és támogatóink programjait.
Rövid távú célunk, hogy településeink a már meglévő egészségterveiket fenntartsák, bővítsék. Nem csak támogatjuk őket ebben, hanem szorgalmazzuk, hogy ezek a települések egymás segítése és érdemi tapasztalatcsere érdekében hálózatba is szerveződjenek.
Vissza