Előszó
Munkánkban a településfejlesztés témakörét tárgyaljuk. A téma megkülönböztetett jelentőségű és különösen időszerű. A rendszerváltás óta eltelt években mélyreható változások következtek be a társadalomban és a gazdaságban. Alapvetően megváltoztak és változnak a társadalom és a gazdaság fejlődésének feltételei, hatótényezői. Az átalakulás, a változások sokoldalúan érintik, meghatározzák a településrendszer és az egyes települések helyzetét, fejlődésük feltételeit, pályáját. A településrendszer és a települések fejlődésében korábban meghatározó szerepet betöltő hatótényezők háttérbe szorulnak, új hatótényezők érvényesülnek. A társadalmi-gazdasági változások folyamatainak szembetűnő vonása a modernizáció felgyorsulása és széles körű elterjedése, mely következményeiben a településrendszer és a települések mind szélesebb körének fejlődését is átszövi, befolyásolja. A központi irányítás struktúráinak átalakulása, a települési önkormányzatok létrejötte és működése, a településfejlesztés új eszköz- és intézményrendszerei alapvetően új feltételeket, helyzetet jelentettek és jelentenek a települések fejlődésében.
A társadalom és a gazdaság átalakulása, a gyors változások nem egyoldalúan érvényesülő folyamatok. A településrendszer és azon belül az egyes települések helyzete, fejlődésük feltételei, helyi és helyzeti energiáikból következő adottságok - előnyök és hátrányok a települések fejlettségének színvonala sokoldalúan visszahat a társadalom és a gazdaság átalakulására, új struktúráik kialakulására. Gyorsíthatja, netán lassíthatja ezeket a folyamatokat. Lényegében a települések is hordozói az átalakulás következményeinek, nagymértékben tőlük is függ a társadalom és a gazdaság - annyira szükséges - modernizációja, felzárkózása a fejlettebb országok színvonalához.
Úgy gondoljuk, a kifejtettek kellően kiemelik, megerősítik munkánk választott témájának indokoltságát, jelentőségét és időszerűségét, mint arra már bevezető mondatainkban utaltunk.
A településfejlesztés témakörét kettős megközelítésben tárgyaljuk: a településrendszer és a települések szemszögéből. A településfejlesztés kérdései, feladatai a településrendszer adottságaiba ágyazottan, a települések között kialakult sokoldalú funkcionális, hierarchikus és strukturális kapcsolatok gondos figyelembevétele alapján értelmezhetők és értékelhetők. Ezt indokolja hazánk történelmileg kialakult települési szerkezete, a települések földrajzi elhelyezkedése és sűrűsége.
Vissza