Előszó
A telep fogalma, a teleptan feladata és segédtudományai
A föld szilárd kérgében a 98 ismert elem több mint 1600 ásvány alakjában fordul elő, amelyek közül mindössze 50 ásványt, a kőzetalkotó...
Tovább
Előszó
A telep fogalma, a teleptan feladata és segédtudományai
A föld szilárd kérgében a 98 ismert elem több mint 1600 ásvány alakjában fordul elő, amelyek közül mindössze 50 ásványt, a kőzetalkotó ásványokat mondhatjuk gyakoriaknak. Ezek az ásványok 112 elemből (O, Si, Al, Fe, Ca, Na, K, Mg, Ti, P, H, Mn) állnak.
E 12 elem alkotja a földkéreg anyagának 99,5%-át. A különféle iparágak mintegy 200-féle ásványi nyersanyagot használnak fel közvetlenül vagy előkészítés, fémkinyerés, átalakítás útján. Ezek az ásványok általában igen szétszórtan fordulnak elő a földkéregben, de bizonyos földtani folyamatok során nagy mértékben felhalmozódhatnak, feldúsulhatnak valamilyen kőzetben kisebb, körülhatárolt térségében. Az ilyen helyet az illető ásvány előfordulási helyének vagy előfordulásának nevezzük. Pl. az olyan helyet, ahol kősó halmozódik fel, kősóelőfordulásnak nevezzük. Szokás az előfordulásokat a kinyerendő elemről is elnevezni. Például az ónkőkassziterit: SnO2) előfordulást ónelőfordulásnak is nevezzük.
Valamely hasznosítható ásványi nyersanyag gazdaságosan kitermelhető előfordulását műrevaló előfordulásnak vagy telepnek nevezzük. A telepeket az előfordulásokhoz hasonlóan nevezzük el. Pl. beszélhetünk kősótelepről, ón-, illetve ónkőtelepről stb. Ha egy telep több hasznosítható ásványt tartalmaz, vagy arról nevezzük el, amelyik a legnagyobb értéket képviseli, vagy többről (pl. arany-ezüst telepek).
Vissza