Előszó
Ki a múltját nem ismeri, jövőjét sem tervezheti
Valóban, múltunk, a gyökerek nélkül nehéz jövőt álmodni és még nehezebb az elképzeléseket valóra váltani.
Két korszak, két kultúra, kétféle...
Tovább
Előszó
Ki a múltját nem ismeri, jövőjét sem tervezheti
Valóban, múltunk, a gyökerek nélkül nehéz jövőt álmodni és még nehezebb az elképzeléseket valóra váltani.
Két korszak, két kultúra, kétféle hagyomány egybeillesztésének és folytatásának elősegítőjeként és végrehajtójaként megtisztelő kötelességemnek érzem, hogy összefoglaljam és továbbadjam mindazt, ami a Telefongyár szerepe volt és a Siemens Telefongyár, illetve a Siemens Magyarország szerepe lehet a jövőben a magyar műszaki fejlődésben. Hiszen a Telefongyár a Neuhold-féle gyártól napjainkig számos átalakulást ért meg és élt túl, és két világégésen át is megmaradt - és reményeink szerint a jövőben is megmarad - a technika, a műszaki fejlődés és fejlesztés egyik jelentős műhelyének Magyarországon.
Múlt és jövő összefüggései különösen élesen rajzolódtak ki azon az ünnepségsorozaton, amely a Siemens 150 éves fennállásának alkalmából került megrendezésre. A német óriáscég is nagy fontosságot tulajdonít a saját múltjával és identitásával kapcsolatos emlékek, dokumentumok összegyűjtésének és feldolgozásának, mert alapelve, hogy csak innovatív műszaki újdonságokkal lehetséges 100 éven túl is működő és prosperáló cégeket létrehozni és megtartani. Ez közös tanulság a Siemens és a Telefongyár számára.
Mint ahogy a Siemens is több cég - Siemens-Halske, Siemens-Schuckert-Werke és a Siemens-Reiniger - együttműködéséből részvállalatok beillesztéséből kovácsolódott, homogenizálódott eggyé, úgy a Telefongyár saját története is hasonló folyamatokat példáz. Érdemes tehát megvizsgálni a kulturális hagyományok, az értékrend, a „mission statement" hasonlóságait, és érdemes feldolgoznunk a 121 éves Telefongyár történetét, hogy múltunkat jobban értsük és jövőnket - mint egy óriás vállalatcsoportba integrálódott egységet - jobban meg tudjuk tervezni.
Jelen összeállítás létrejöttének anyagi feltételeit a Siemens Telefongyár Kft. teremtette meg, de részben az anyag szétszóródásának, részben egyéb körülményeknek a következtében csak torzó lehet sok hiánnyal, kérdőjelekkel és kikerülhetetlen elfogultságokkal.
Az ipartörténeti és részben történelmi leletmentés és gyűjtőmunka Faics Lajosnak, a cég régi munkatársának az érdeme, aki magányos farkasként faggatta levéltárak, könyvtárak és múzeumok poros titkait.
Reméljük, hogy nemcsak egykori és mai telefongyári kollégáknak, hanem mindenki számára, aki tudja, hogy a korok egymásból és egymásra épülnek, tartósságuknak záloga a folyamatosság és a megújulás.
Ezen összeállítást az olvasóknak tisztelettel átnyújtom.
Vissza