Előszó
Szombathely történelmének meghatározó és egyben legszomorúbb fejezete a várost 1944-1945-ben ért légitámadások sorozata, amelynek szimbolikus eseménye a legnagyobb személyi és anyagi veszteséget követelő 1945. március 4-i amerikai bombatámadás. Poór András jóvoltából a Vasi Szemle hasábjain vált közkinccsé Horváth József szombathelyi iparos naplója, aki a kötet címében idézett szavakkal vezette be erről a napról írt feljegyzéseit, jelképezve az eseményeket átélt személyek „élményét".1
Fontos ugyanakkor már e helyen kiemelni, hogy bár 1945. március 4-e súlyát és pusztításait tekintve kiemelkedő a repülőtámadások sorában, valójában egy folyamat részét képezi, számos támadás előzte meg és követte is a 2. világháború utolsó 2 évében. így a 7 évtized távlatából az események sorába betekintést nyújtó írás - amely egyúttal emléket kíván állítani mindazon polgári és katonai személyeknek, akik az 1944-1945. évi légitámadásoknak estek áldozatul - megjelentetését az 1945. márciusi, utolsó támadások évfordulójára időzítettük.
A téma szempontjából megkerülhetetlen Kosztolánczy Tibor személye és munkássága, aki nemcsak átélte e hónapokat és a korban édesapja révén betekintése volt a szombathelyi repülőtér hétköznapjaiba, de 1997-ben elsőként kísérelte meg átfogóan feldolgozni a várost sújtó légitámadásokat. Kutatásaival ezt követően sem hagyott fel és több tanulmányában újabb adalékokkal gazdagította a település és repülőterének történetét.
A kötet - amelyet az olvasó kezében tart - felhasználja és épít Kosztolánczy Tibor kutatásaira, miután a szerző nagylelkűen felajánlotta teljes anyagát a készülő kézirathoz. Mindehhez helyi és országos levéltárak, valamint amerikai és brit archívumok dokumentumait, továbbá a korszak magyar és külföldi repüléstörténeti szakirodalmát felhasználva igyekeztünk egy olyan szakkönyvet adni az érdeklődőknek, amely a tárgyalt eseményeket a lehető legrészletesebb módon mutatja be.
Ki kell térni azonban elöljáróban néhány, a könyvet lapozva esetleg felmerülő szakmai kérdésre, mivel több, első pillantásra szükségesnek tűnő dolog is kimaradt belőle.
A korszak általános történeti áttekintését meglátásunk szerint szükségtelenné teszik az utóbbi évtizedekben megjelent jelentős munkák. Részben terjedelmi okokból mellőztük az áldozatok névsorát, valamint az épületekben keletkezett károk jegyzékét, mindezek az 1997-ben megjelent monográfiában nagyrészt publikálásra kerültek. Hasonló megfontolásból a már feldolgozott ismeretek újbóli ismétlése helyett az adott szakirodalmak lábjegyzetben történő feltüntetése mellett döntöttünk.
Vissza