Előszó
E könyv téglaégető kemencéknél dolgozók részére munkájuk és az azzal összefüggő folyamatok világos megértéséhez szükséges elméleti ismereteket ad. A kemencerakónak tudnia kell, miért érvényesek pontosan meghatározott alapelvek a termék berakásánál; a kemencénél dolgozó égető semmi esetre se legyen csak szénlapátoló, hanem valódi égető, aki alaposan ismeri a szakmáját, s ezt tudásával és eredményes munkájával be is bizonyítja.
Aki munkájáról gondolkodni kíván, gyakorlati munkája mélyebb megértéséhez segítségre talál a következőkben előadott, bár gyakran elméleti, mégis könnyen érthető magyarázatokban. A közölt ismeretek alapján meg tudja állapítani, hogy eddig miért nem érte el a lehetséges legnagyobb mennyiségi és minőségi teljesítményt, vagy miért dolgozott néha sikertelenül.
Ezenkívül az égetési folyamat elméleti alapelveibe való bevezetésnek célja még az is, hogy a téglaégető kemencénél dolgozók megismerjenek számos olyan szakmai fogalmat - különös tekintettel a Sztálin-díjas Pavel Duvanov gyorségetési eljárására -, melyeket ma mindenkinek ismernie kell, aki a szakmában érdekelt. Sok szaktárs csak így ismeri majd fel azokat az okokat, amelyek Duvanov eljárásának sikereit megindokolják. Ezeket az ismereteket értékesítve, könnyebben és jobban fogja teljesíteni üzemének tervfeladatait.
A Német Demokratikus Köztársaság ötéves terve az építőanyagok termelése terén jelentős fejlődést irányoz elő: 1955-ben, többek között, a téglatermelés az 1950-es év termelésének 239,8 %-a,a tetőcserép-termelés pedig 225,5 %-a lesz. Feladatunk tehát most a téglagyárak dolgozóit képessé tenni arra, hogy e célok elérése érdekében a legnagyobb teljesítményeket biztosítsák. Ebben kíván segítségükre lenni ez a szakkönyv a szükséges szakismeretek tárgyalásával.
Ebben a könyvben a szerző a téglagyártáshoz felhasználható nyersanyagok sokfélesége, a kemenceszerkezetek és a tüzelőanyagok különbözősége miatt nem adhat általános érvényű előírásokat a különféle munkafolyamatokra. De aki ismeri munkájának elméleti és gyakorlati alapelveit, annak nem okoz nehézséget, hogy okszerű gondolkodással és tevékenységgel megtalálja az üzem sajátos viszonyainak megfelelő legjobb megoldást.
Vissza