Előszó
Ma már közhelyszerű megállapítás, hogy változó világban élünk és ezzel változik maga az ember is. Úgy tűnik, az életben két dologban lehetünk bizonyosak: a változás állandó, a változás üteme egyre...
Tovább
Előszó
Ma már közhelyszerű megállapítás, hogy változó világban élünk és ezzel változik maga az ember is. Úgy tűnik, az életben két dologban lehetünk bizonyosak: a változás állandó, a változás üteme egyre gyorsul. Ha létezni akarunk meg kell tanulni: megváltozni tudni s a változási folyamatot menedzselni.
A világgazdasági változásokra érzékeny gazdaságunk keresi a fennmaradás, a fejlődés ösvényeit, útjait, a továbbhaladás stratégiáit. Számtalan kutatás, program, projekt foglalkozik a társadalmi, gazdasági evolúció kérdésével. Végkövetkeztetésük szinte összecseng: "A magyar nép csak saját erejére, tehetségére támaszkodva alakíthatja ki jövőjét. Természeti kincsekben és energiában szegény ország vagyunk, így csak szellemi és fizikai munkánkat tudjuk termékeinkben értékesíteni. Amilyen minőségű munkát végzünk, a világ (piaca és gazdasága) aszerint ítél meg bennünket."
A kis nemzetek mindenkori objektív adottsága, hogy a történelem függvényei. Globális erőtér kényszerpályájára állítanak bennünket a gazdasági, politikai, technikai erővonalak. Mozgásterünket előrevetíteni adottságaink, lehetőségeink ismeretében lehet. A jövőképünk alapja a tudás lehet. A tudás megszerzésének egyik intézményesített formája az oktatás, A gazdasági-társadalmi kihívások hatnak az oktatásra is.
Meg kell erősíteni a társadalmi fejlődés érdekében a technikai nevelést, a technikai műveltség, az általános technikai kompetenciák átszármaztatásának intézményesített rendszerét a közoktatásban, felsőoktatásban, a felnőttképzésben, az át- és továbbképzésben. Technikai műveltség, társadalmi fejlődés c. konferencia előadásait tartalmazza ezen kiadvány.
Dr. Bajsz Istvánnak 70. születésnapjára ajánljuk kötetünket a műszaki kultúra alapozásában, a technikai műveltség terjesztésében végzett munkájának elismeréséül.
Vissza