1.062.463

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Tbiliszi nyilatkozat

Kormányközi Konferencia a Környezeti Nevelésről az UNESCO és a UNEP közös szervezésében/1977. október 14-26./Zárójelentés

Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Magyar Környezeti Nevelési Egyesület
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 78 oldal
Sorozatcím: Környezeti Nevelési Téka Tanároknak
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-00-2643-0
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Talán sokakban felmerül a kérdés: miért kell kiadni több mint húsz év távolából egy konferencia zárójelentését. A válasz egyszerű. A Tbiliszi Konferencia teljes anyaga magyarul nem férhető hozzá,... Tovább

Előszó

Talán sokakban felmerül a kérdés: miért kell kiadni több mint húsz év távolából egy konferencia zárójelentését. A válasz egyszerű. A Tbiliszi Konferencia teljes anyaga magyarul nem férhető hozzá, márpedig - húsz év ide vagy oda - sem azelőtt, sem azóta nem történt a környezeti nevelés kérdéseinek olyan nagyívű fölvázolása, mint ott és akkor. A Tbiliszi Konferencia alapvetően meghatározó volt a környezeti nevelés céljának, tartalmának és megoldásainak meghatározását illetően. Javaslatai (néhány kivételtől eltekintve) ma is érvényesek, gondolatmenete ma is követendő. Egy sereg kérdésben még ma is csak célként tűzhetjük ki azt, amit Tbilisziben annak idején megfogalmaztak. Ez lehet azért is, mert a konferencia résztvevői máig ható érvénnyel, perspektivikusan gondolkodtak a környezeti nevelésről, s sajnos lehet azért is, mert sok területen nem haladt eléggé előre a világ azóta.
Természetesen nem volt előzmények nélküli a Tbiliszi Konferencia sem. Már az 1972-es Stockholmi ENSZ konferencia - amely „bedobta" a világ köztudatába a környezeti kérdések fontosságát - is hangsúlyozta a nevelés fontosságát, s kifejezetten ennek a kérdésnek a megtárgyalására hívták össze 1975-ben a Belgrádi Környezeti Nevelési Műhelyt, amelynek alapozó jelentősége volt a környezeti nevelés fogalmának és követelményeinek meghatározásában. Így pl. a Belgrádi Charta fogalmazta meg először a környezeti nevelés célterületeinek azt a rendszerét, amelyet mindmáig használunk (Tudatosság, Ismeret, Attitűd, Készség, Részvétel).
Függelékben közreadjuk a Tbiliszi Konferencia krónikáját, a megnyitás és az ülések leírását, hogy az olvasók érzékeljék: milyen volt az akkori társadalmi-politikai légkör és stílus.
Közreadjuk továbbá az 1987-ben Moszkvában rendezett környezeti nevelési konferencia javaslatainak rövid ismertetését, hogy bemutassuk: mi történt Tbiliszi óta a nemzetközi színtéren. Ennek a konferenciának „Tbilisi + 10" volt a „beceneve" világosan jelezvén, hogy a konferencia szervezői számára is kiindulópont volt a Tbiliszi határozat. Moszkvában a '90-es évek környezeti nevelésének és képzésének nemzetközi stratégiáját fogalmazták meg.
Az olvasóra bízzuk annak eldöntését, hogy a Tbiliszi Konferencia zárójelentéséből napjainkban mi és hogyan érvényes. Mindenesetre: mi a magyar nyelvű kiadás előkészítése közben is rengeteget tanultunk belőle.
Victor András Vissza

Tartalom

I. Általános jelentés
Környezeti problémák 7
A nevelés szerepe 9
Erőfeszítések és eredmények a környezeti nevelésben 10
Regionális és nemzetközi együttműködés 12
A főigazgató bejelentései 16
II. A külön-bizottság jelentése
A környezeti nevelés fejlesztésének stratégiái országos szinten 21
III. A konferencia deklarációja és ajánlásai
A. A konferencia deklarációja a környezeti nevelésről 29
B. Ajánlások 31
Függelék
1. A Tbiliszi Konferencia menete 68
2. Az 1987-es Moszkvai Környezeti Nevelési Konferencia 77
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Tbiliszi nyilatkozat

Könyvtári könyv volt.

Állapot: Közepes
1.240 Ft
990 ,-Ft 20
5 pont kapható
Kosárba