Előszó
A tárlat, ahol jártok, hozzájárul ahhoz, hogy a kiállított tárgyak, metszetek, festmények segítségével megismerkedjenek a japán művészet lényeges elemeivel. Életszerű tematikával és technikai...
Tovább
Előszó
A tárlat, ahol jártok, hozzájárul ahhoz, hogy a kiállított tárgyak, metszetek, festmények segítségével megismerkedjenek a japán művészet lényeges elemeivel. Életszerű tematikával és technikai bravúrral készített kisplasztikákat, színes fametszeteket, pl. Zeshin mester metszeteit, a híres porcelán- és lakkművesség néhány szép darabját, textil és ötvöstárgyakat, szemet gyönyörködtető babákat, legyezőket fedezhettek fel. A Párizsi Világkiállítás (1867) után a japán művészi stílusok megismerése közel három évtizeden keresztül hatott a francia, az angol, a német, az osztrák és a magyar festészetre és az iparművészetre. Ezt az irányzatot japonizmusnak nevezzük. Ez leglátványosabban a posztimpresszionizmus - fő képviselői Gauguin és Gogh -, majd a szecesszió kifejezésvilágában (p. az osztrák Klimt) jelentkezett. A 20. században - ezt a kiállított művek is tanúsítják - elsősorban már nem formai, hanem áttételesen, elvont szinten mutatkozik meg a művészetben.
A kiadvány feladatai egyénileg vagy csoportosan, osztállyal, tanár vagy múzeumpedagógus segítségével is megoldhatóak. A foglalkoztatót 10-15 éves diákok számára állítottuk össze, ezért ne keseredjetek el, ha nem sikerül minden feladatot rögtön megoldanotok, ki-ki válogasson kedve szerint!
Otthon is vegyétek elő a füzetet, találtok benne elkészíthető játékokat, írhattok haikut, rajzolhattok babát, színezhettek mandalát és alkothattok képregényt.
Sok sikert, jó szórakozást kívánunk!
Vissza