Előszó
A távfütés gazdasági, közegészségügyi előnyel miatt világszerte és hazánkban is egyre nagyobb tért hódit.
A viszonylag nagy beruházási költség és állóeszköz-érték, valamint a karbantartás és a...
Tovább
Előszó
A távfütés gazdasági, közegészségügyi előnyel miatt világszerte és hazánkban is egyre nagyobb tért hódit.
A viszonylag nagy beruházási költség és állóeszköz-érték, valamint a karbantartás és a felújítás nehézkes és költséges volta teszi szükségessé, hogy a korrózió megelőzésének és ellenőrzésének, valamint a vizkövesedés elhárításának módszereit folyamatosan tökéletesítsük, egyre korszerűbbé, hatásosabbá és gazdaságosabbá tegyük.
A kérdés gazdasági Jelentőségét szemlélteti, hogy pl. az ország távfűtési hőszolgáltatásának mintegy 55%-át biztosító Fővárosi Távfűtő Müvek /FŐTÁV/ tulajdonában lévő megvédendő állóeszközök értéke ezévben már megközelíti az egymilliárd Ft-ot, amely érték éves szinten 20-25%-kal növekszik.
A tetemes közvetlen és közvetett károk szemléltetésére két példát emelünk ki:
A Főváros kb. 650 hőközpontjában beépített mintegy 3 ezer használati melegviz termelésre alkalmazott nagyteljesítményű ellenáramú hőcserélő berendezés élettartama a tervezett 10 év helyett gyakorlatban alig két évre tehető.
A hőcserélők vizkövesedéséből származó teljesítménycsökkenés két éves üzem után 15-20%. Ebből következik a beruházási költségek növekedése, a hőcserélő-felület szükségszerű növelése, vagy a nem megfelelő használati melegvíz ellátás.
Távvezetékek vonatkozásában is találkoztunk súlyos korróziós jelenségekkel, igy pl. a Fővárosban alig két éve üzemelő 180/100 C° hőmérsékletű forróvizes távvezetéknél súlyos üzemzavart okozó korróziós lyukadások mutatkoztak. Hasonló Jelenség tapasztalható néhány vidéki város távvezetékein is, igy Pécsett, Diósgyőrött, Debrecenben, Sopronban, stb., ahol néhány éves használat után a korróziós bemaródások szintén mutatkoztak.
Vissza