Előszó
Tata már nemcsak a vizeiről, hanem a katonai hagyományokról is híres. A várost Zsigmond király tette katonabirtokká, Mátyás pedig várkastélyt építtetett. Néhány száz évvel később azonban a császári csapatok a vár bástyáit leromboltatták. Képletesen szólva ezek az újraépített bástyák napjainkban szilárdan állnak, hiszen a 25. Klapka György Lövészdandár a megújuló Magyar Honvédség egyik legfontosabb, legerősebb támasza.
Napjainkban modern, az expedíciós feladatokat tartósan ellátni képes haderőt alakítunk ki, amely egy új katonai kultúrát teremtve hatékonyan és takarékosan, az adott pénzügyi lehetőségek között működik, a nemzeti célok, a szövetségesi vállalások összhangját megteremtve.
Három földrészen, tizenhárom országban, tizenhét helyőrségben vagyunk jelen a különböző nemzetközi békefenntartói és válságkezelői feladatokban. A magyarok, köztük a tataiak a nemzetközi közösség biztonságához hozzájárulva példamutatóan helytállnak a Balkánon, Irakban, Afganisztánban, kiváló teljesítményt mutatnak hazai és külföldi nemzetközi gyakorlatokon.
A tatai alakulat a Magyar Honvédség egyik legjelentősebb szárazföldi katonai szervezete, amely több mint öt évtizeddel ezelőtti megalakulása óta számos változáson ment keresztül. Ezek érintették a feladatrendszert, a szervezeti felépítést, a technikát és a személyi állományt. Azonban valamennyi átalakulás során mindvégig az alakulat szilárd alapértékeit jelentette a hazaszeretet, és vele a történelmi hagyományok tisztelete, a katonák szakértelme és elhivatottsága.
A tatai katonák sokat vállalnak a Magyar Köztársaság katonai védelméből. A kollektív védelmi feladatokból, a béketámogató műveletekkel kapcsolatos tevékenységből. Segítséget is nyújtanak, ha arra szüksége van az országnak. Ahogyan arra példa volt a legutóbbi súlyos árvízi helyzet idején, amikor a tatai katonák nemcsak a szűkebb környezetük védelmi feladataiban, hanem a későbbi, kelet-, délkelet-magyarországi védekezési munkálatokból is kivették a részüket. Napjainkban a Koszovóban szolgáló Őr- és Biztosító Zászlóalj állományának felkészítése is a dandár katona szakmai tudásán alapszik, ugyanakkor több más misszió váltásának képzési feladatait is meg kell oldaniuk.
Vissza