Előszó
Azokat a szerkezeteket, amelyek az épületeken a fellépő terheléseket (önsúly, hasznos terhelés, járulékos erőhatások) hordják, tartószerkezeteknek nevezzük.
A tartószerkezetek anyaga csak...
Tovább
Előszó
Azokat a szerkezeteket, amelyek az épületeken a fellépő terheléseket (önsúly, hasznos terhelés, járulékos erőhatások) hordják, tartószerkezeteknek nevezzük.
A tartószerkezetek anyaga csak megfelelő nyomószilárdságú, illetve nyomó- és húzószilárdsággal rendelkező anyag lehet. Csak nyomóigénybevételek felvételére alkalmasak a tégla, kő és beton anyagú tartószerkezetek. A vasbeton, fém és fa anyagú tartószerkezetek nyomó- és húzóigénybevételek felvételére egyaránt alkalmasak.
Azokat a tartószerkezeteket, amelyek csak nyomóigénybevételek felvételére alkalmas anyagúak, úgy kell kialakítanunk, hogy bennük csak nyomófeszültségek keletkezzenek.
A tartószerkezeteknek két csoportját különböztetjük meg: az általában hajlításra igénybe vett áthidaló szerkezeteket (pl. gerendák) és az általában nyomásra igénybe vett alátámasztó szerkezeteket (pl. oszlopok).
Az áthidaló szerkezetek (röviden tartók) hosszmérete keresztméreteihez képest általában jelentősen nagyobb. Alak szerint lehetnek egyenes, íves vagy tört tengelyvonalúak.
Az alátámasztó szerkezetek (röviden támaszok) általában egyenes vonalúak. Azokat a támaszokat, amelyeknek egyik keresztmetszeti mérete a másiknak többszöröse, falaknak nevezzük. Az egyenlő vagy közel egyenlő oldalméretű támaszok a pillérek vagy oszlopok.
A támaszok által közvetített terheléseket az alapok adják át a teherbíró talajnak.
A szilárdságtan keretében már tárgyaltuk a tégla-, kő- és beton-, valamint részben a faszerkezetek méretezését. Ugyanezeknek a szerkezeteknek leírásával is foglalkoztunk már a kőműves- és ácsszerkezetek című tantárgyainkban. Mostani tanulmányaink tárgya a vasbeton és fém tartószerkezetek megismerése és ezeknek, valamint néhány újabb faszerkezeti részletnek a méretezése lesz.
Méretezési tanulmányainkat csak olyan mértékben fogjuk elmélyíteni, amennyire arra a technikusnak gyakorlatában szüksége lehet. A könyvünkben foglaltak ennek következtében nem ölelik fel mindazokat az ismereteket, amelyek a bonyolultabb szerkezetek méretezéséhez szükségesek. Ezért ilyen szerkezetek méretezésével, tanulmányaink megfelelő kiszélesítése nélkül ne kísérletezzünk!
Vissza