Előszó
LECTORI SALUTEM!
Üdvözlet az Olvasónak! A tizedik éve működő' szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola SCHOOL INVEST Alapítványa a KRÉTA és TOLL sorozat harmadik kötetével jelentkezik. Kiadványainkban a középiskola tanárainak tudományos munkáival kívánunk az ország tanártársadalma, a tudományok iránt érdeklődők, és azok előtt, akiknek fontos a tanügy jelene - vagyis az ország jövője - bizonyítani: fel lehet támasztani a régi tudós-tanár társadalmat.
A tanügy a jelenben dolgozik, de a jövőért! Értékeket mutat fel, s mikor ezt teszi, ötvöznie kell az általános emberit és a nemzetit. Középiskolánk célja már alapításakor is világos volt: az agglomeráció legtehetségesebb gyermekeit nyolcosztályos gimnáziumába és szakközépiskolájába gyűjteni, s olyan tudást, neveltséget és emberi tartást adni nekik, melynek birtokában a felsőfokú végzettség megszerzése - és idegen nyelvek tudása csak az első állomása lesz az országért tenni akaró és tenni tudó, tudását állandóan bővítő, minden jóra fogékony magyar értelmiségi pályafutásának. A célt azonban nem elég kijelölni. A példamutatás a tanár dolga, akinek kötelessége modellálni az embert és polgárt, a tanítványért, szűkebb környezetéért és az ország jövőjéért dolgozó értelmiségit.
Ez pedig több mint foglalkozás, ez életforma.
A Kréta és Toll sorozat maga is jelkép. Bizonyítani akarja, hogy a „krétával" dolgozó tanártól nem idegen a „toll" forgatása sem. Kötetünk dr. Pető László tanár úr bizonyított munkásságának eredménye. Az első tanulmány iskolánk vonzáskörzetét mutatja be, a második és harmadik dolgozat Pest megyébe kalauzolja el az olvasót. A negyedik tanulmány szép, de az átlag magyar olvasó számára távolabbi tájat mutat be: Hargita megyét. Pető tanár úr számára jól ismert ez a téma, hiszen erdélyi magyar tanárként kutatott otthon, doktorátust azonban - áttelepülve - itthon szerezhetett.
Örömmel indítjuk most útjára ezt a kötetet, középiskolánk „két lábon járó lexikonának" munkáját.
Kelt Szigetszentmiklóson, a kereszténység kétezredik, a magyar állam ezredik és középiskolánk tizedik évében.
Vissza