Előszó
Az 1975. év jelentős állomása volt társadalombiztosításunk fejlődésének. Az Országgyűlés törvénybe iktatta a társadalombiztosításról szóló alapvető jogszabályt, az 1975. évi II. törvényt, és július 1-i hatállyal kiadták a végrehajtásról szóló rendelkezéseket is.
Társadalmi, gazdasági viszonyaink a szocializmus építésének előrehaladásával azóta is változtak, tovább fejlődtek. Az ország lakosságának jobb ellátása érdekében új gazdasági vállalkozási formák kialakítása van folyamatban.
A változások érintik a társadalombiztosítási rendelkezéseket is. Ennek megfelelően az alapvető rendelkezéseket több mint 30 jogszabály kiegészítette, illetve módosította. S ma már - elmondhatjuk -, nemcsak a munkaviszonyban és szövetkezeti tagként foglalkoztatottak, hanem a társadalom számára hasznos munkát végző minden dolgozó jogosult a társadalombiztosítás valamennyi, vagy legalábbis egyes ellátásaira.
Példaként említjük, hogy 1982-től jogot szerezhetnek nyugellátásra és baleseti ellátást is kaphatnak a mezőgazdasági szakcsoportok tagjai, biztosítottként szerezhetnek jogot a társadalombiztosítás ellátásaira a mezőgazdasági szövetkezet közös munkájában, valamint a kisipari, magánkereskedői tevékenység gyakorlásában rendszeresen közreműködő családtagok. A kisiparosok és a magánkereskedők 1982-től táppénzt, terhességi-gyermekágyi segélyt és családi pótlékot is kaphatnak, segítő családtagként közreműködő házastársuk pedig jogot szerezhet nyugellátásra, és baleseti ellátásra. Az 1975. évi összegeknek több, mint kétszeresére emelkedett a temetési segély, a nyugellátások, baleseti nyugellátások évenkénti rendszeres emelésének legkisebb összege, a tsz-járadékok, a házastársi pótlék összege stb.
Az elmúlt ötéves tervben sor került az alacsony összegű nyugdíjak és családi pótlékok differenciált emelésére. A családi pótlékok már a jelenlegi ötéves terv első évében is jelentősen emelkedtek.
Kiadványunk mindazt tartalmazza, amit a társadalombiztosítási jogainkról tudnunk kell. Jogszabályaink ugyanis - és ez különösen vonatkozik a társadalombiztosítási jogra - olyan jogi fogalmakat is használnak, amelyek a jogban kevésbé járatosak előtt nehezen érthetők. Ezért vállalkoztunk arra, hogy az alaprendelkezéseket, a több mint 30 jogszabállyal kiegészített hatályos társadalombiztosítási szabályokat példákon keresztül is ismertessük. Gondoljuk, így közérthetőbbek lesznek a nehéz fogalmak, mindenki megtalálja az őt érdeklő kérdést, és a hozzátartozó helyes magyarázatot. Az egyes pontoknál zárójelben feltüntettük azokat a jogszabályi rendelkezéseket is, amelyek alapján a kérdést és arra a választ kidolgoztuk. Az 1975. évi II. törvényt T-vel, a törvény végrehajtásáról szóló 17/1975. (VI. 14.) MT számú rendeletet R-el, és a 3/1975. (VI. 14.) SZOT sz. szabályzatot Sz-el jelöltük a szövegben.
A dolgozók szűkebb körét érintő, az egyes kitüntetésekkel járó kivételes nyugellátásokról és a nemzeti gondozottakról kiadott jogszabályokat nem ismertetjük. Kiadványunk meghatározott terjedelme ezt nem tette lehetővé. Lábjegyzetben azonban közöljük az ezekre vonatkozó jogszabályok számát.
Vissza