Előszó
Kozáry Andrea - történész, politológus, 21 éve a hazai rendőrtisztképzésben társadalomtudományi tárgyakat oktató tanárnő - 2013. november 7-én kerek évfordulóhoz érkezett. A rendszerváltás előtt ez a nap az egész országban piros betűs ünnep volt. Mára csak az ünnepeltnek és nekünk, a születésnapot köszöntőknek az, most mégis szeretnénk sokak számára emlékezetessé tenni ezzel a meglepetéssel.
A család, a barátok, pályatársak és tanítványok vannak jelen e sokféleségében különleges, ám mégis egyetlen közös érték mentén szerveződő kötetben. Aki összeköt minket, az az ünnepelt. Az iránta érzett tisztelet és szeretet hívta egybe az alkalmi társaságot. Ám személyén keresztül hamar és magától értetődően fogalmazódott meg a cím is: Társadalom - demokrácia - szolidaritás, amelyhez lazábban vagy szorosabban, de valamennyi szöveg kapcsolódik. így volt lehetséges, hogy a szokásos születésnapi tanulmánykötetektől eltérően itt a szövegek nem csupán a szerzőik nevét ábécérendbe sorolva jelennek meg, hanem egy különleges - mert az ünnepelt sokoldalúságát szimbolizáló - gondolati ívre sikerült őket felfűzni.
A kötet három részre tagolódik. Az első fejezet szerzői - múlt jelen s jövendő metszetében - történelemről, tudományról, emlékezésről elmélkednek. Visszarévedhetünk egészen a kora középkor királyi udvaraiba, hogy aztán a mai demokráciákig, sőt, tovább, a jövő generációjának tőlünk kapott örökségéig jussunk.
A XX. század zivataros történelméből címet viselő második fejezet gyors tér- és időutazás: Magyarországról Vietnamon és Algérián át újra Európába röpíti az olvasót. Eközben sajátosan keserű adalékokkal szolgál politikáról és politikusokról, pártállamról és egyházról, köztársaságról és diktatúrákról, feministákról, áldozatokról és bűnösökről, bűnökről és humánumról, kisebbségekről és önrendelkezésről.
S végül a harmadik fejezet - Rendnek kell lenni? - talán a legaktuálisabb, hiszen az ünnepelt jelenlegi fő érdeklődési területeit járja körül. A rendészet társadalmi szerepét, elodázhatatlan reformját, a tisztképzés problémáit és kihívásait, a rendészeti munka erkölcsi vonatkozásait és az igazságszolgáltatás egykori és jövőbeni útjait latolgatják a szerzők.
A kötet fejezetei hasznos betekintést nyújthatnak a történelem-, társadalom- és rendészettudományok iránt érdeklődő laikus olvasóknak, egyetemistáknak és a téma szakértőinek egyaránt. Ezzel a gondolatgyűjteménnyel a demokratizálódásnak ezen az égtájon valamiért különösen nehéz leckéjéhez is szeretnénk eligazodási pontokat kínálni.
Vissza