Előszó
"A társadalmi szervezetek és alapítványok naplófőkönyvvezetése 1995." című könyv kiadásával elsősorban azoknak a szervezeteknek szeretnénk segítséget nyújtani, amelyek napjainkban alakultak, alakulnak és a szervezet gazdálkodásához szükséges speciális szakmai ismeretekkel még nem rendelkeznek, illetve a szervezet pénzügyi, számviteli feladatait, gazdasági ügyeinek vitelét - önként vállaló - nem "célirányosan képzett" szakember végzi.
A már működő szervezeteknek is ajánljuk a kiadványt abból a célból, hogy a kialakított számviteli munkájuk helyességét ellenőrizhessék, biztonsággal alkalmazzák; ugyanakkor az időközben bekövetkezett jogszabály-változásokról információkhoz jussanak.
Nemzetgazdaságunk átalakulásának egyik jellemző folyamata, hogy a humán (egészségügy, oktatás, kultúra, szociális ellátás, stb.) ágazatok költségvetési forrása folyamatosan csökken. E folyamat ellenhatásaként felgyorsult a lakosság önszerveződése. Egyre több helyi közösség alakul alapítvány, társadalmi szervezet (szövetségek, kamarák, szakszervezetek, egyesületek, sportszervezetek, egyletek, gazdakörök, baráti körök, vadásztársaságok, különböző érdekképviseleti szervek, stb.) amelyek felvállalják elsősorban a humán szféra támogatását, a költségvetési forráscsökkenésből eredő hátrányok ellensúlyozását.
E kiadvány gyakorlati oldalról közelíti meg e szervezetek létrejöttének - az alakulásától a működésig -, gazdálkodásának, adózással összefüggésben jelentkező feladatainak, számviteli, könyvviteli munkálatainak bemutatását, összefoglalja mindazokat a vonatkozó jogszabályi előírásokat, amelyek ismerete nélkülözhetetlen a törvényes működéshez, a gazdasági, "gazdaságossági" döntések meghozatalához.
A szerző reméli, hogy a társadalmi szervezetek és alapítványok használható és jól hasznosítható tudnivalókhoz jutnak, sokoldalú tájékoztatást, ötleteket is kapnak a mű olvasása során -, amely a mindennapok gyakorlati igénye.
A Szerző
Vissza