Előszó
Részlet:
"Az összeesküvés leleplezésével tulajdonképen nem kitört, hanem elmélyült a válság politikai életünkben. Sokan, különösen az értelmiség tömegeiben, ma még nem látják, hova fejlődik az...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Az összeesküvés leleplezésével tulajdonképen nem kitört, hanem elmélyült a válság politikai életünkben. Sokan, különösen az értelmiség tömegeiben, ma még nem látják, hova fejlődik az összeesküvés felgöngyölítése és az összeesküvés rendőri, büntetőjogi felszámolásának szándéka mögött egyéb, mindenféle rejtett szándékot vélnek látni.
Rejtett szándékaink nincsenek, de a bűnösök megbüntetése mellett kétségtelen célunk, hogy az összeesküvés felidézte válságot a magyar demokrácia politikai életében gyógyulási folyamat megindítására használjuk fel, hogy elejét vegyük hasonló válságok megismétlődésének. Ennek a gyógyulási folyamatnak pedig főfeltétele az összeesküvés tanulságainak maradéktalan levonása.
Az összeesküvés kapcsán kelevény fakadt fel. Természetes, hogy ennek a kelevénynek a felfakadása lázzal jár, akut lázzal, válságokkal, nehézségekkel. De ez a láz, ezek a válságok, ezek a nehézségek, - ha lappangó formában is, - hosszadalmas szenvedés formájában megvoltak előbb is. Nemcsak rosszat jelent, hogy ez a kelevény felfakadt, hanem jelentheti a gyógyulás feltételeinek megteremtődését is. De már magát azt is eredménynek kell tekintenünk, hogy végre túljutottunk a lappangó válságon és szemtől-szembe állunk azzal a problémával, amelyet így vagy amúgy, esetleg a gordiusi csomó kettévágásával, meg kell oldani. Mindenesetre le kell szögeznünk, hogy az összeesküvés felfedezésével és megkezdett felszámolásával nem a demokrácia jutott válságba, - ahogy egyesek beállítják. Az összeesküvés ténye sokkal inkább a reakció politikai válságának jele. A magyar reakciós erők politikájának, taktikájának lényege, alapgondolata az volt, hogy legális úton restaurálják a régi rendszert, s az a körülmény, hogy az összeesküvők főfrontja 1946 elejétől egyre inkább az illegális fegyveres és társadalmi szervezkedés lett, míg a demokratikus pártokban és szervezetekben elfoglalt pozíciókat egyre inkább csak segítőszervként, segítőfrontként használták fel, legvilágosabb jele annak, túl gyengéknek bizonyultak, hogy a demokráciában legális módon, a törvényes tényezők kézbekaparintásával jussanak hatalomra."
Vissza