Előszó
2001-től az European Social Foundation (ESF) kezdeményezésére és szervezésében az Európai Bizottság K+F támogatás elnyerésével indította el a European Social Survey (ESS), EUrópai Társadalomtudományi Elemzések (EUTE) több mint húsz országot felölelő nemzetközi társadalomtudományi kutatást.
A Bizottság által támogatott tervben az Európai Unió tagországainak vezető társadalomkutatói kezdeményezték, hogy 2002-től kezdve kétévenként végezzenek minden érdeklődő európai országban egy együttműködésen alapuló felmérést, amelynek célja és értelme, hogy az Európai Unió tagállamain belüli és azok közötti társadalmi, politikai és morális állapot hosszú távú változásait térképezi fel és elemzi. A projektum egyéb céljai között szerepel az összehasonlító társadalmi mértékek, követelmények átalakítása és elterjesztése Európában, továbbá a meglévő mutatók kiegészítéseként a nemzeti fejlődés társadalmi indexeinek kidolgozása.
A hosszú távra tervezett felmérés eredményeinek felhasználása várhatóan mély hatást gyakorol az európai kormányzásra. Az ESS segítségével Európa először rendelkezhet és (a 2002. évi és a 2004. évi felmérésekkel, illetve a 2006-ban megvalósuló harmadik „hullámmal") rendelkezik hiteles adatforrással Európa változó értékeiről, s információival segíti a tudományos és politikai vitákat, lehetővé teszi, hogy az EU polgárainak értékei alapján a változások értékelhetők legyenek.
A projektum koordinátora: Prof. Roger Jowell (City University, Egyesült Királyság)
Együttműködő partnerek: Prof. Peter Mohler (ZUMA, Németország), Ms. Ineke Stoop (SCP, Hollandia), Prof. Willem Saris (UvA, Hollandia), Prof. Jaak Billiet (KUL, Belgium), Mr. Björn Henrichsen (NSD, Norvégia), Dr. Henk Stronkhorst (ESF, Franciaország).
A 2002. évi és a 2004-2005. évi felmérésben 21 európai ország és Izrael vett részt. A 3. Hullám adatfelvétele 2006 őszén történt 22 ország részvételével.
Az MTA Politikai Tudományok Intézete és az MTA Szociológiai Kutatóintézet konzorciumi együttműködés keretében végzi a magyar vizsgálat lebonyolítását. A magyar kutatás vezetője az MTA Szociológiai Kutatóintézetéből Füstös László, az MTA doktora. A kutatást irányító nemzetközi board-ban (SAB) Magyarországot Szoboszlai György, az MTA PTI tudományos főmunkatársa, az MTA PTI-ből Bőhm Gergely a kutatás nemzeti koordinátora, tudományos segédmunkatárs képviseli.
A 2006. évi adatfelvételt a Magyar GALLUP Intézet végezte, felelőse Illyés Ágnes, igazgató volt.
Az első két felvétel adatainak feldolgozásából eddig négy kötet a két intézet kiadásában jelent meg:
A sorozat szerkesztői: Füstös László (SZKI); Guba László (PTI).
Vissza