Fülszöveg
Gondolatok a korábban kiadott könyvemről Dr. Csohány János
A Hajdú-bihari Őszike c. folyóirat rovatvezetője
Akit Móricz Zsigmond tanított az újságírásra
Huszonkét novella és visszaemlékezés s tizenháronn riport sorakozik Porcsalmy János könyvében (Novellák és riportok. Debrecen, 1998.165 oldal). A debreceni Csokonai-gimnázium tanára, iskolamúzeumának alapitója a volt szakfelügyelő most új oldaláról mutatkozik be. A kötetbe gyíjjtött írások egy része megjelent, vagy a Magyar Rádióban hangzott el. Az elsö szűrön azok akkor már átmentek. Nyilvánosságra érettnek bizonyultak. Azok is. Nekem különösen a riportok tetszenek. Túlnyomó többségük a 40-es évek elsö felében készült. Tele vannak e cikkek a falukutatók módján készült életform-feltáró, szociológiai, néprajzi helyzetrögzítö értékekkel. Egy azóta eltűnt világ tárházává váltak mára. Hol van már a nagydobronyi vásárra népviseletben felvonult tiszta magyar falu? Hol van Bátyú, hol a ragadozó madarakat gyűjtő, trópusi halakat...
Tovább
Fülszöveg
Gondolatok a korábban kiadott könyvemről Dr. Csohány János
A Hajdú-bihari Őszike c. folyóirat rovatvezetője
Akit Móricz Zsigmond tanított az újságírásra
Huszonkét novella és visszaemlékezés s tizenháronn riport sorakozik Porcsalmy János könyvében (Novellák és riportok. Debrecen, 1998.165 oldal). A debreceni Csokonai-gimnázium tanára, iskolamúzeumának alapitója a volt szakfelügyelő most új oldaláról mutatkozik be. A kötetbe gyíjjtött írások egy része megjelent, vagy a Magyar Rádióban hangzott el. Az elsö szűrön azok akkor már átmentek. Nyilvánosságra érettnek bizonyultak. Azok is. Nekem különösen a riportok tetszenek. Túlnyomó többségük a 40-es évek elsö felében készült. Tele vannak e cikkek a falukutatók módján készült életform-feltáró, szociológiai, néprajzi helyzetrögzítö értékekkel. Egy azóta eltűnt világ tárházává váltak mára. Hol van már a nagydobronyi vásárra népviseletben felvonult tiszta magyar falu? Hol van Bátyú, hol a ragadozó madarakat gyűjtő, trópusi halakat tenyésztő, megfigyelő ungvári tudós tanár? De a csákvári fazekasok világát is megváltoztatta a történelem.
Móricz Zsigmondnak rokona a szerző. Ápolták is a rokonságot. Az újságírás fortélyaira maga a nagy író-újságíró is tanítgatta Porcsalmy tanár urat. Nem eredménytelenül. Jól nyúlt a témákhoz és tehetséggel, szakmai ismeretekkel felvértezve dolgozta fel azokat.
Porcsalmy János novelláit tette a kötet elejére. Neki azok a kedvesebbek. A vissza-visszatérő hajdúböszörményi gyermek- és iljúévek az író, újságíró és szerkesztő, igazgató-tanító édesapa, osztálytárs, gyermektársak sorsa vagy a Csokonai-gimnáziumbeli élmények lengik át az írások javát. Sokan ismernek magukra. Rájuk másként hatnak, mint azokra, akik nem voltak részesei azoknak a szituációknak. Megható a hitvesének állított emlék.
A fazekas legény bosszúja, a balatoni hajótörés, a megfogant átok, meny és anyós éles nyelvének fenekedése antik veretű sorstragédiákat idéz.
Mementók ezek a novellák, hiszen az életben sem sikerül mindig mindenkinek minden.
Vissza