1.062.060

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Tanulmányok és források a Galga-vidék múltjáról

Szerkesztő
Grafikus
Lektor
Fotózta
Aszód
Kiadó: Petőfi Múzeum
Kiadás helye: Aszód
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 175 oldal
Sorozatcím: Múzeumi füzetek
Kötetszám: 19
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal és kihajtható mellékletekkel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az aszódi Petőfi Múzeum gondozásában megjelenő Múzeumi Füzetek c. helytörténeti kiadványsorozat kettős cél megvalósítására törekszik: források közreadásával segíti a helytörténeti kutatót, a... Tovább

Előszó

Az aszódi Petőfi Múzeum gondozásában megjelenő Múzeumi Füzetek c. helytörténeti kiadványsorozat kettős cél megvalósítására törekszik: források közreadásával segíti a helytörténeti kutatót, a munkájában szemléletességre törekvő pedagógust; a feldolgozások, tanulmányok, nagyobb lélegzetű dolgozatok kiadásával pedig felvillantja a Galga-vidék népének múltbéli életét, küzdelmeit, harcait.
Ez a tanulmánykötet e kettős törekvésnek ötvözete. Jakus Lajos tizenkét kis tanulmányával a török elnyomás másfélszáz évét, majd az ezt követő szabadságküzdelmeket idézi. Nem törekszik a XVI-XVII. század helyi eseményeinek részletes feldolgozására, csupán „mozaikokat" közöl belőlük. Jó kiegészítője ez a dolgozat a sorozat 20. számaként megjelenő török kori okleveles forrásközlésnek. Bank László hadtörténeti munkájában a Rákóczi-szabadságharc Galga menti katonai eseményeit mutatja be jól áttekinthető, és eddig még ilyen módon nem közölt térképvázlatok segítségével. Podmaniczky János számadáskönyvének közlésével a később bárói rangra emelt, és a magyar közéletben oly jelentős szerepet játszó család aszódi ágának indulását kívántuk bemutatni. E forrás ismertetése azon túl, hogy egy nemesi család gazdálkodásába enged bepillantani, számos fontos helytörténeti adalékkal szolgál a XVIII. század eleji Galga menti és főleg aszódi gazdasági viszonyok megismeréséhez. Horváth Lajos pecséttani tanulmányával helytörténeti kiadványokban ritkán megjelenő munkát vehet kézbe az olvasó. A gazdag mellékletanyag pedig még szemléletesebbé teszi az érdekes feldolgozást, forrásközlést. Farkas György anyai nagyapjának számadáskönyvét teszi közzé, a megértést segítő jegyzetekkel és kiegészítésekkel. Kamarás Mihály gazdasági naplójának vezetését akkor kezdte meg, amikor még jobbágy volt, ám folytatta az önkényuralom keserves éveiben és a kiegyezés utáni évtizedekben is. A napló közreadásával az volt a célunk, hogy a XIX. századi falusi, paraszti élet mindennapjait, egy gazdaság számadásainak segítségével, a szemtanú, az átélő, a cselekvő ember írása alapján tárjuk az olvasó elé.
Munkánk négy évszázad történeti eseményeit idézi. S bár a távolság időben igen nagy egy-egy téma között, mégis összefüggenek, mert hazánk egy kisebb tájának, a Galga-vidék népének életéről szólanak. Szeretnénk sorozatunk újabb kötetével hozzájárulni a Galga mente múltjának alaposabb megismeréséhez, a honismeret ápolásához, a hazafiságra neveléshez, az itt élők történeti tudatának formálásához. Vissza

Tartalom

Galga-völgyi mozaikok a török és kuruc világból 9
Kuruc seregek a Galga mentén 59
Adatok Podmaniczky János gazdálkodásához, 1719-1734 60
A Galga mente településének pecsétjei, 1510-1855 95
A Galga mente települései pecsétjeinek adattára, 1510-1855 107
Kamarás Mihály mogyoródi gazda számadáskönyve, 1844-1897 123
Rövidítések jegyzéke 175
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem