Előszó
Tanulmánykötetünk a Magyar Tanácsköztársaság Zala megyei eseményeinek, hőseinek kíván emléket állítani. Annak a 133 napnak a zalai történetét mozgató rugóit mutatja bej amely újkori történelmünknek egyik legkimagaslóbb időszaka volt, amelynek a szocializmust építő Magyarország nemcsak örököse, hanem továbbfolytatója.
A ma élő nemzedék tisztelettel, hálával gondol az úttörőkre, azokra, akik a Nagy Októberi Szocialista Forradalomban felismerték a jövő útját, azt, hogy a magyar nép számára is az egyetlen lehetséges utat jelenti. Azokra, akiket e felismerés tettekre ösztönzött és akik mertek cselekedni. A magyar munkásosztály 1919-ben igazi forradalmat hajtott végre, nemcsak saját osztályérdekében, hanem a nemzet érdekében is cselekedett. Bizonyította, hogy az internacionalizmus szellemében fogant szocialista forradalom oldhatja csak meg az alapvető nemzeti feladatokat is.
A Magyar Tanácsköztársaság korszakalkotó tetteket hajtott végre. Évszázados követeléseket oldott meg. E rövid idő alatt megvalósította a munkásosztály hatalmát, köztulajdonba vette a termelőeszközöket, megszervezte a haza védelmét és a munkásosztályra, a néptömegekre támaszkodva óriási győzelmeket aratott a Tanácsköztársaságra támadó burzsoá csapatokon.
Ez a 133 nap megyénk életét is alapvetően változtatta meg. Politikailag gyorsan felzárkózott az országos eseményekhez, és megkezdődött azoknak az elképzeléseknek a kialakítása, amelyek a gazdasági és kulturális elmaradottság felszámolását is lehetővé tették volna.
Sajnos, a burzsoázia nemzetközi összefogása megdöntötte a Tanácsköztársaságot, és e tervek nem válhattak akkor valóra.
A Magyar Tanácsköztársaság ötvenedik évfordulójára megyénkben is jelentős kutatómunka folyt, jeléül annak a tiszteletnek, amellyel adózunk a nagyszerű tetteknek. Tanulmánykötetünk széles körben teszi hozzáférhetővé e dicső napok történetét. Közelebb hozza hétköznapjait, törekvéseit, eredményeit és problémáit...
Vissza