1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Tanulmányok a debreceni Kollégiumi Tanítóképzés történetéből (dedikált, számozott példány)

Szerző
Lektor
,
Kiadó:
Kiadás helye: Debrecen
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 185 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Az egyik szerző, dr. Varga Gábor által dedikált, sorszámozott példány. A könyvből 300 számozott példány készült a szerzők aláírásával. A számozott 300-on felül még I-X.-ig készült tíz darab római számozással. A könyv 500 példányban jelent meg. 13 melléklettel.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A debreceni kollégium - mint a reformáció szülötte évszázadokon át komoly kultúraközvetítő hatást gyakorolt a Tiszántúl városaira, községeire. A debreceni anyaiskola bátorítást adott messzi... Tovább

Előszó

A debreceni kollégium - mint a reformáció szülötte évszázadokon át komoly kultúraközvetítő hatást gyakorolt a Tiszántúl városaira, községeire. A debreceni anyaiskola bátorítást adott messzi vidékeken található filiáinak az anyanyelvi műveltség terjesztéséhez, a nemzeti érzés erősítéséhez olyan korban, amikor a Habsburg - és török birodalom egyaránt veszélyeztette népünk és nyelvünk fennmaradását.
Az ősi kollégium szinte létezésének első pillanataitól nagy jelentőséget tulajdonított a nevelőképzésnek, a partikuláris iskolák tanítóival való ellátásának. Neveléstörténeti tankönyveink, monográfiáink mindezideig alig foglalkoztak a 16-18. századi nevelőképzéssel. Pedig a korabeli dokumentumok egyértelműen bizonyítják, hogy a debreceni egyház vezetője, Méliusz Juhász Péter már 1567-ben igen fontosnak tartotta a lelkész- és pedagógus-képzést. Az 1567. évi debreceni alkotmányozó zsinat 64. kánonjában a következőket olvashatjuk:
"Mivel pedig az iskolák Isten igéjének veteményes kertjei, az Úr az iskolák által neveli az egyház tanítására a lelkipásztorokat és iskolamestereket is. Azért a keresztények iskoláiban a nyelvtudás, a latin grammatika, a görög (ahol lehet a héber is), a dialektika, a rethorika és a többi szabad művészetek taníttassanak elsősorban. Vissza

Tartalom

I. Adatok a régi debreceni tanítóképzés történetéhez 1
II. A reformkori tanítóképzés a debreceni kollégiumban (1825-1848) 29
III. Az önálló debreceni tanítóképzés első évtizedei (1856-1884) 51
IV. A tanítóképzés fejlődése 1869 után 65
V. A négyévfolyamos tanítóképzés (1884-1924) 83
VI. Az ötéves tanítóképzés (1924-1944) 121
VII. Kállay István élete és munkássága 141
VIII. Adatok Kovács Lajos tanítóképző igazgató életművéhez. 154
IX. Mellékletek 168
X. Névmutató 182
XI. Tartalomjegyzék 185
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem