Előszó
A Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar ötödik alkalommal rendezi meg minden év októberében a hagyományossá vált nemzetközi tudományos konferenciát az Apáczai-napok keretében.
Ötödik alkalommal tesszük közzé azokat a tanulmányokat, előadásokat, melyek az oktatók, művészek, hallgatók tudományos tevékenységét, a tudomány iránti elkötelezettségét reprezentálják.
A tanítóképzés Győrben több mint két évszázada az értelmiségi képzés műhelye. A győri tanítóképző két évszázada közvetíti az európai és sajátosan magyar értékeket, kis megszakításokkal az európai és sajátosan magyar értékeket. Az új évezredben is fő feladatunknak a tudományok és művészetek magas szintű művelését, oktatását, a legújabb kutatási eredmények alkalmazását; az időtálló értékek őrzését, terjesztését, ápolását, a kultúra közvetítését tartjuk. Ma ez különösen nehéz feladat, mert évezredes időtálló értékeink az igaz megfogalmazásában, a jó cselekedet megvalósításában, a szép iránti fogékonyság felkeltésében, az igényességben rejlik. Tanulmánykötetünkkel a fentieknek kívánunk megfelelni.
A millennium évében gazdag magyar örökségünket nemcsak tudományos konferenciánkkal reméltük gazdagítani, hanem szobrot állítottunk - Magyarország első köztéri szobrát - Apáczai Csere Jánosnak, névadónknak, az európai műveltségű tudósnak, a magyar iskolaszervezőnek. Vállaljuk Apáczai útmutatását: "A bölcs lelki nagyság tettekre alapozza az igazi dicsőséget ... Az ember saját értelmi erejére támaszkodva tört utat magának a történelemben, úgy, hogy az elődök eredményeit továbbvitte, s újakkal tetézte.
A fejlődés a helyesen használt értelem műve, s ezt az utat minden nép megjárhatja, ha iskoláiban a tanulás erre az égből lopott tűzre alapozódik."
Apáczai örökét gazdagították az oktatáspolitika, a hazai felsőoktatási intézmények, a külföldi egyetemek és főiskolák szakemberei közreműködésükkel. Köszönet érte.
Vissza