Előszó
Miért szükséges a TF szolgáltatás?
A legtöbb társadalomban a fizetett munka egyike a legfontosabb dolgoknak a felnőtt emberek életében. Munkánk révén tekintenek minket helyi közösségünk hasznos tagjának, és kapunk tiszteletet társainktól. Munkánk által válunk anyagilag függetlenné, ami lehetővé teszi, hogy szabadabban válogassunk a megvásárolható áruk és szolgáltatások között, eldöntsük, mivel szeretnénk tölteni szabadidőnket, vagyis az alapja annak, hogy mi irányítsuk életünket. A munkavégzés lehetősége alapvető emberi jog, amelyet ma már a legtöbb ország alkotmányos és politikai rendszere elismer.
A megváltozott munkaképességű, köztük a fogyatékos személyek - részben a társadalom „öregedése" miatt - egyre növekvő hányadát alkotják az európai, így a magyar népességnek is. Hazánkban az elmúlt 10 évben drasztikusan megnőtt, kb. 880 ezer főre emelkedett a megváltozott munkaképességű emberek száma. Míg az Európai Unióban 41-42 százalék e csoport foglalkoztatási aránya, addig Magyarországon - becsléstől függően - csak 9-15 százalék.
A fogyatékos emberek munkaerőpiacról való kirekesztése gyakran nem valóságos indokokon nyugszik, hanem félelmekben és sztereotípiákban gyökerezik. A Munkáltatók Fogyatékosügyi Fóruma (Employers' Forum on Disability, London, 2005) kutatási eredményei szerint például az Egyesült Királyságban a nem fogyatékos személyek 47%-ának félelmei vannak a fogyatékos személyekkel kapcsolatban, 32%-uk pedig azt gondolja, hogy a kerekesszéket használó emberek kevésbé intelligensek.
Ha a fogyatékos embereket elkülönítik ép társaiktól, annak jelentős negatív hatása van arra, ahogyan a társadalom tagjai látják őket, egyben csökkenti esélyüket a közösségbe való beilleszkedésre. A fogyatékos emberekről hagyományosan kialakított „munkára képtelen" (emiatt „ingyenélő", „eltartott") -nézet azonban alapvetően megkérdőjeleződik, amikor kiderül, hogy ugyanúgy képesek fizetett munka elnyerésére és végzésére, mint nem fogyatékos társaik. Számos kutatás és saját tapasztalataink is azt bizonyítják, hogy a sérült munkavállalók termelékenysége ugyanakkora, mint ép társaiké, ha képességeiknek megfelelő munkakörben dolgozhatnak. Ráadásul van néhány olyan jellemző, amelyben sok esetben felülmúlják nem fogyatékos kollégáikat. Ilyen lehet például kitartásuk, szabálykövetésük, megbízhatóságuk, precizitásuk, motivációjuk. A látássérült személy ugyan nem hall jobban, mint egészséges társai, de az őt ért hangok közötti különbségeket kifinomultabban észleli. Valószínűsíthető, hogy egy hallássérült ember a vizuális emlékezet terén fog jobb eredményt elérni, míg egy értelmi sérült személy a monotónia-tűrés tekintetében lesz kiemelkedő.
Vissza