Fülszöveg
Az Egyesült Államok történelmének első nyolcvan éve voltaképpen nem egyébb, mint fokozódó harc a hatalomért az északi és déli államok között. Dél a rabszolgarendszerért harcolt, Észak a rabszolgaság eltörléséért. A múlt század közepe táján végső, legszélesebb szakaszába jutott a harc. Egyre több rabszolga szökött meg az ültetvényekről, s a rabszolgavadászat egyre nagyobb méreteket öltött. Ezek az események késztették H. Beescher-Stowe-t regényének megírására. A Tamás bátya kunyhója bemutatja, mi következik abból, hogy a rabszolgát vagyontárgyként kezelik, hogy gazdája eladhatja, megveheti, halálra kínoztathatja. Tamás bátya emberfeletti szenvedéseinek és halálának története nemcsak a maga korában tanuskosott a rabszolgarendszer aljasságáról és segített a rabszolgafelszabadítás harcát, hanem ma is elevenen ható erő. A regény néger szereplői nem egy ízben tesznek tanúságot arról, hogy a néger rabszolga sokszor magasabbrendű emberi és erkölcsi értékekkel bír, mint fehér gazdája. Ilyen...
Tovább
Fülszöveg
Az Egyesült Államok történelmének első nyolcvan éve voltaképpen nem egyébb, mint fokozódó harc a hatalomért az északi és déli államok között. Dél a rabszolgarendszerért harcolt, Észak a rabszolgaság eltörléséért. A múlt század közepe táján végső, legszélesebb szakaszába jutott a harc. Egyre több rabszolga szökött meg az ültetvényekről, s a rabszolgavadászat egyre nagyobb méreteket öltött. Ezek az események késztették H. Beescher-Stowe-t regényének megírására. A Tamás bátya kunyhója bemutatja, mi következik abból, hogy a rabszolgát vagyontárgyként kezelik, hogy gazdája eladhatja, megveheti, halálra kínoztathatja. Tamás bátya emberfeletti szenvedéseinek és halálának története nemcsak a maga korában tanuskosott a rabszolgarendszer aljasságáról és segített a rabszolgafelszabadítás harcát, hanem ma is elevenen ható erő. A regény néger szereplői nem egy ízben tesznek tanúságot arról, hogy a néger rabszolga sokszor magasabbrendű emberi és erkölcsi értékekkel bír, mint fehér gazdája. Ilyen hős a néger Tamás bátya is, aki nemzedékek óta meghitt barátja az ifjú olvasóknak. - Würtz Ádám művészi rajzaival.
Robinzonék Igazsága
Különös esemény színhelyévé válik egy áprilisi reggelen egy amerikai kisváros iskolája: detektívek jelennek meg, hogy elkészítsék valamennnyi gyerek ujjlenyomatát. A gyerekek, úgy látszik, hozzászoktak már az ilyesmihez, legalább is erre vall az, hogy engedelmesen járulnak sorban a detektív elé. De azután egyszerre megbomlik a rend, az egyik fiú kijelenti, hogy nem hajlandó alávetni magát a megalázó eljárásnak. Ez a fiú pedig nem más, mint az osztálymegbízott, aki egyben a legjobb tanuló és a legjobb kisautóversenyző: a néger Charlie Robinson.
Ez az esemény robbantja kia háborúságot az osztály két tábora, a Robinson által vezetett, jóérzésű, becsületes gyerekekből álló tábor és a gyáva, rosszindulatú gengszterhajlamú piperkőcök tábora között. A háborúság, amely egy lélegzet elállítóan izgalmas autóversenyen éri el tetőpontját, nem marad meg az osztály két tábora, között. A háborúság, amely egy lélegzet elállítóan izgalmas autóversenyen éri el tetőontját, nem marad meg az osztály fala között. magával sodorja a városkának szinte valamennyi lakosát, a vezető politikusokat és gyárosokat, a munkásokat, a négernegyed lakóit, az iskola igazgatóját és tanárait, sőt egy világhírű néger énekest, James Robinsont is. Az ő politikai tüntetésbe átcsapó hangversenyén, s az azt követő bírósági tárgyaláson mutatja meg az író, hogy noha a bűnper törvényszerinti vádlottjai a néger munkások, diákok, az iskola becsületes, emberséges tanára s a híres énekes, a valóságban ők a vádlók, s az erkölcsi vádlottak padján a gyárosok, a négerlincselésre uszító szenátorok, iskolai igazgatók és a megvesztegethető bírák ülnek.
Vissza