Előszó
1.1 Talaj, talajmechanika, alapozás
Műszaki vonatkozásban talajnak nevezzük a földkéregnek azt a legkülső takarórétegét, melyre a mérnöki létesítményeket felépítjük, amely kihat azok alapozására,...
Tovább
Előszó
1.1 Talaj, talajmechanika, alapozás
Műszaki vonatkozásban talajnak nevezzük a földkéregnek azt a legkülső takarórétegét, melyre a mérnöki létesítményeket felépítjük, amely kihat azok alapozására, viselkedésére, s mely a földmüvek építőanyaga.
Ezt a réteget általában a szilárd kőzetek felaprózódott, mállott részecskéiből keletkezett un. laza üledékek alkotják. Minden építmény az önsúlyát és a rájutó terheléseket végső fokon e laza üledékeknek, az altalajnak adja át, s állékonysága, valamint tartóssága jórészt attól függ, hogy sikerült-e az építmény és az altalaj közötti kapcsolatot helyesen kialakítani.
Az épitmény az altalajban feszültségeket és alakváltozásokat ébreszt. Az altalajnak e viselkedése azután a szerkezetre esetleg annak állékonyságára is visszahat: az épitmény és a talaj között tehát kölcsönhatások lépnek fel.
Biztosan és gazdaságosan épiteni csak akkor lehet, ha e kölcsönhatásokat feltárjuk, és az altalaj tulajdonságait kikutatjuk.
A szerkezetek méretezése során az épitész a különböző szerkezeti anyagoknak bizonyos fizikai tulajdonságaiból indul ki. Ismeri például egy tervezendő acélvázas épület anyagának rugalmassági modulusát, s e néhány adat rendszerint elegendő már ahhoz, hogy a statika és a szilárdságtan törvényeit alkalmazva, meg tudja határozni a szerkezet viselkedését bármely terhelés esetére. Ha az épités során a szállitott acélanyag minősége eltér az előírttól, azt visszautasíthatja, s az épületet az előirt minőségű anyagokból készítheti el. Az altalaj kérdésében a helyzet jóval bonyolultabb.
A legtöbb esetben az épület helyét egyéb - nem a talajtól függő - szempontok határozzák meg, s az altalajt rendszerint ugy kell elfogadnunk, ahogy az a kijelölt épitési területen található; s az alapozás módját kell az altalaj tulajdonságaihoz igazodva meghatározni.
A talaj, mint szilárd szemcsékből, vízből és levegőből álló összetett rendszer, bonyolultabb törvényekkel irható csak le, s viselkedésének leírásához számos jellemzőre van szükség.
Vissza