Előszó
Már az eltelt 15 év alatt is többször változtattunk formát anélkül, hogy Kiadványunk eredeti célkitűzéseit megváltoztattuk volna. Most Kiadót változtatunk, ami szintén nem jelent változást kiadványunk programjában. Mégis mi érlelte meg bennünk ezt az elhatározást? Semmi egyéb, mint a gyorsabb megjelenésre való törekvés! Közismert, hogy nyomdakapacitásunk országos méretekben igen szűk. Emellett, - ami ez esetben bajnak mondható, - szűk keresztmetszete ellenére híre a világban jó, és így nyomdaiparunk munkája az egész világon keresett cikk. Miután a Mezőgazdasági Kiadónak, eddigi gondozónknak nem áll nyomda rendelkezésére, periodikánk átfutási ideje évről évre hosszabb lett, úgyhogy mind gyakrabban előfordult, hogy a hozzánk beérkező kéziratok csak másfél év múlva láttak napvilágot! Az ilyen átfutási idő a tudományos publikációt szinte illuzórikussá teszi. Ebből a zsákutcából már rég keresünk kiutat, míg most végre az Akadémiai Kiadó jóvoltából - reméljük - megtaláltuk annak a módját, hogyan lehet kutatóink szellemi termékeit - még elavulásuk előtt - a hazai és a nemzetközi szakkörökkel megismertetni.
A VOL. 15. No 1-2 szuplementumaként megjelent jubileumi számunkban eddigi patrónusunknak már megköszöntem a 15 éven át folytatott közös munkát, most az újabb 15 év kezdetén hadd fejezzem ki azon reményemet, hogy az Akadémiai Kiadóval és Nyomdával a következő években ugyanolyan jó összműködés fog kifejlődni azzal a különbséggel, hogy itt - a meglévő adottságoknál fogva- mód van rá, hogy kiadványunk következő számai fele annyi idő alatt jelenjenek meg, mint eddig!
Olvasóinkat pedig biztosíthatjuk, hogy továbbra is igyekszünk eleget tenni annak a várakozásnak, amely - már a címünkben kifejezett programunknak megfelelően is - hozzánk fűződik. A Takarmány bázis olyan széles alapot jelent, amelybe minden belefér, ami hazánk mezőgazdaságát jellemzi, és a hazai, valamint külföldi szakköröket érdekli. Az, hogy lapunk alapkutatási és általánosabb gyakorlati (szemle) részre van osztva, lehetővé teszi, hogy azokat a kutatási eredményeket, amelyeket az első részben közlünk, egy következő szám szemle részében már gyakorlati vetületében mutathassuk be. Ezáltal kiadványunk tartalma természetesen kinőtte az intézeti "bulletin" ruháját, és minden olyan elméleti és gyakorlati szakember számára nyitva áll, akinek a takarmányon keresztül az állati és növényi termesztés számára érdekes és fontos mondanivalója van. Ahhoz azonban, hogy ezt az átfogó célt elérjük, szükségünk van a mezőgazdasági tudományos és gyakorlati szaktársadalom közreműködésére. Erre a közreműködésre hívjuk fel hazánk mezőgazdaságának irányítóit, gyakorlati és tudományos művelőit egyaránt!
Vissza