Előszó
A jóváhagyott IV. ötéves terv alapján és figyelembevételével a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium kialakította az élelmiszer-gazdaságra, ezen belül a mezőgazdaságra vonatkozó középtávú fejlesztési célkitűzéseit. A fejlesztési célkitűzések - a népgazdasági terv részeként - meghatározzák az ágazat 1971-1975 közti feladatait, és tartalmazzák a végrehajtás feltételeire vonatkozó elképzeléseket.
Jelen információnkkal azt a célt kívánjuk szolgálni, hogy továbbítsuk a gazdasági egységek felé a népgazdasági akaratot, a társadalmi igényeket és nem utolsó sorban az ezeket tükröző minisztériumi elvárásokat.
Megítélésünk szerint a népgazdasági terv és a kialakított közgazdasági szabályozó rendszer megfelelően összehangoltak és egymást kölcsönösen kiegészítik. A IV. ötéves tervidőszak közgazdasági és gazdaságjogi környezetét biztosító jogszabályok /határozatok, rendeletek, utasítások pedig megteremtik azokat a feltételeket, amelyek lehetőséget adnak a célkitűzések megvalósítására. A gazdasági egységek vezetőin és dolgozóin múlik tehát, hogy hogyan élnek a számukra biztosított lehetőségekkel, és hogyan gazdálkodnak a rájuk bízott anyagi-műszaki eszközökkel. A minisztérium vezetése azt várja, hogy a gazdasági egységek vezetői bátran alkalmazzák és kihasználják a szabályozó rendszer nyújtotta lehetőségeket, a célkitűzések teljesítése, a társadalmi elvárások kielégítése érdekében.
A IV. ötéves terv tartalmilag eltér az eddigi középtávú tervektől. Nemcsak abban különbözik elődeitől, hogy a gazdasági szabályozó rendszerrel és nem direkt irányítással, tervlebontásos módszerrel orientálja a gazdasági egységeket, hanem abban is, hogy magasabb színvonalú gazdálkodást követel.
A termelés mennyiségi növelésén túl alapvető követelmény a "minőség" javítása. Elsődleges szerepet kap a tervidőszakban a hatékonyság fokozása, aminek feltétele a műszaki színvonal emelése. A IV. ötéves tervben megszabott feladatokat csak a hatékonyság jelentős javításával lehet és kell megoldani. Minden gazdasági egységtől elvárjuk, hogy elkészítse középtávú fejlesztési tervét. Véleményünk szerint ugyanis szocialista rendszerünkben jól és egyre hatékonyabban gazdálkodni tudományos megalapozottsággal kimunkált, hosszabb időszakot felölelő terv nélkül nem lehet. A középtávú tervekben rögzített feladatok szervezik céltudatossá, tervszerűvé, megalapozottá a gazdasági egységek, és azok vezetőinek munkáját.
A mezőgazdasági üzemek középtávú tervkészítését segítik elő a MÉM által kiadott fejlesztési tervsémák, amelyek mindenre kiterjedő, átfogó terv készítésére nyújtanak módot.
Vissza