Előszó
Az 1972. év a népgazdaság számára sikeres év volt. A terv célkitűzései általában megvalósultak, az egyensúlyi problémák enyhültek. A fagazdaságban viszont - részben objektív külső tényezők hatására, részben pedig belső okok miatt - a terv alapvető célkitűzéseit csak részben sikerült megvalósítani.
Az 1973. évi népgazdasági terv az eddiginél nagyobb követelményeket támaszt minden gazdálkodó egységgel, kutató és tervező intézettel szemben. Alapvető követelmény a társadalmi termelés hatékonyságának növelése, a népgazdaság egyensúlyi helyzetének további javítása, mind a beruházások, mind a külkereskedelem, mind pedig az állami költségvetés terén. A terv előirányzatai reálisak, megalapozottak. A sikeres megvalósítás feltétele, hogy a gazdálkodás hatásfoka - elsősorban a munka- és üzemszervezés javítása, a kapacitások jobb kihasználása, a gazdaságtalan termelés visszaszorítása révén - a termelés és felhasználás minden területén javuljon, s a termelékenység a IV. ötéves terv előirányzatait is meghaladó ütemben növekedjék.
A terv a fagazdaság területén is az eddiginél nagyobb követelményeket támaszt:
- Előrelátóbb gazdálkodást kell folytatni a fagazdaság minden területén. Ennek érdekében az 1973. évi vállalati tervek kidolgozását követően, ugyancsak 1973 folyamán el kell készíteni a hosszabb távú vállalati terveket.
- A termelékenység növelése érdekében gyorsítani kell a termelési folyamatok teljes, komplex gépesítését, mind a fatermelésben, mind az erdőművelésben, s ezzel meg kell teremteni a feltételeket a fatermelés gyorsabb ütemű növeléséhez, a tartalékok jobb kihasználásához.
- A hosszú távú tervek alapján elő kell készíteni és meg kell kezdeni a fűrészipar szervezett átfogó rekonstrukcióját.
- El kell érni, hogy az utolsó néhány évben bekövetkezett stagnálást - nemcsak a farostlemez- és forgácslapgyártás, hanem az egész fagazdaság területén - ismét gyorsabb ütemű fejlődés váltsa fel.
Vissza