Előszó
A felsőoktatási intézmények az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, a közlekedés, az egészségügy, az oktatásügy, az államigazgatás, a kultúra és a tudomány egyes területeire képeznek, illetőleg...
Tovább
Előszó
A felsőoktatási intézmények az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, a közlekedés, az egészségügy, az oktatásügy, az államigazgatás, a kultúra és a tudomány egyes területeire képeznek, illetőleg nevelnek szocialista szellemű szakembereket. felsőfokú oktatás előkészít arra is, hogy a legkiválóbb hallgatók később szakáguk tudományának művelőivé, kutatókká, tudósokká képezhessék magukat.
A felsőfokú oktatás a középfokú oktatásra épül, és a felsőfokú technikumokban, illetőleg szakiskolákban, a felsőfokú intézetekben, a főiskolákon, az egyetemi jellegű főiskolákon és az egyetemeken folyik.
A felsőoktatási intézmények szervezeti felépítése
Az egyetem, az egyetemi jellegű főiskola élén a rektor; a főiskola, a felsőfokú technikum, a felsőfokú szakiskola, a tanítóképző, valamint az óvónőképző intézet élén az igazgató áll. A rektor (igazgató) irányítja és ellenőrzi a felsőoktatási intézmény egész működését; utasításai az intézmény valamennyi dolgozójára és hallgatójára kötelezőek. A rektort (igazgatót) munkájában a rektorhelyettesek (igazgatóhelyettes), továbbá az egyetemi (főiskolai, intézeti) tanács támogatják.
Egyetemeink általában több karra tagozódnak. A kar munkáját a dékán irányítja. A Pécsi Tudományegyetemen csak egy kar működik, itt a dékán látja el a rektori teendőket is. A dékánt munkájában a dékánhelyettesek, valamint a kari tanács támogatják.
A hallgatók tanulmányi és szociális ügyeit (felvétel, beiratkozás, leckekönyv kezelése, igazolások, ösztöndíj-ügyek, szociális juttatások, segélyek, jegyzetügyek, kollégium, menza stb.) a dékáni (igazgatói) hivatal intézi.
Vissza