5 kötetben lenne teljes, hiányzik a IV-V. kötet. Nyomtatta Weiszmann Testvérek könyvnyomdája, Budapest. Az I. kötet 1881-ben, a II. kötet 1882-ben, a III. kötet 1884-ben jelent meg.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
1849-ben huszonegy éves és így választó valék; de igen nagy zavarban voltam; ugyanis tizenöt vagy húsz képviselőre kellett szavaznom, sőt, franczia szokás szerint, nem csupán egyének, de elméletek...
Tovább
Előszó
1849-ben huszonegy éves és így választó valék; de igen nagy zavarban voltam; ugyanis tizenöt vagy húsz képviselőre kellett szavaznom, sőt, franczia szokás szerint, nem csupán egyének, de elméletek közt is választanom. Felszólítottak, hogy legyek királypárti vagy köztársasági, democrata vagy conservativ, socialista vagy bonapartista, s én mindez nem valék, sőt tulajdonképen semmi és nem egyszer irigyeltem sokakat, kik azon szerencsés helyzetben voltak, hogy meggyőződésöknél fogva tartoztak valamely párthoz. Miután meghallgattam a különböző tanokat, be kelle vallanom, miszerint ismereteim még igen hiányosak e téren. Mások előtt fontos érvek reám nézve nem léteztek; nem tudtam megbarátkozni azon gondolattal, hogy a politikában az ember vonzalmak által vezéreltesse magát. Mindenre igent mondó embereim oly módon állították össze az alkotmányt, mint a hogy a legszebb, legújabb vagy legegyszerűbb terv szerint házat szokás építeni; több ily minta képezte a tanulmányozás tárgyát, a marquis palotája, a polgár háza, a munkás laka, a katonák kaszárnyája, a communista közös lakása, s még a kóborlók tanyája is.
Vissza
Tartalom
I. kötet
ELŐSZÓ 1
ELSŐ KÖNYV
A TÁRSADALOM ALKOTÁSA.
I. FEJEZET. A szabadalmak eredete 11
I. A papság szolgálatai és jutalma (12.) - II. A nemesség szolgálatai és jutalma (18). - III. A király szolgálatai és jutalma (24).
II. FEJEZET. A szabadalmak 28
I. A szabadalmazottak száma (28). - II. Javaik, tőkéik és jövedelmök (29). - III. Mentességeik (33) - IV. Hűbéri jogaik. - Ennek előnyei az ős hatalom maradványai (38 ) V. Helyi és általános szolgálatok okadatolják ezt (48).
III. FEJEZET. A szabadalmazottak köteles helyi szolgálatai 51
I. Német- és angolországi példák. - A szabadalmazottak Francziaországban nem teljesítik ezen szolgálatokat (51). -II. Birtokaikon székelő urak. A jó hűbéri szellem maradványaid
Nem kemények jobbágyaik iránt, de már nem bírják a helyi kormányzatot. - Elszigeteltségük - Jólétök csekélysége vagy középszerűsége - Kiadásaik. - Nincsenek azon helyzetben, hogy elengedhessék a népre terhes jövedelmeiket. - Miképen gondolkoznak rólok a parasztok (54).- III Birtokaikon nem székelő urak. - Jószágaik és jogaik nagy kiterjedése. - Nagyobb előnyökkel bírván, nagyobb szolgálatokat is kötelesek teljesíteni. - Távollétök okai. - Távollétök következményei - A tartományokban uralkodó közönyösség. -
Földjeik állapota. - Nem gyakorolnak jótékonyságot. - Jobbágyaik nyomora. - Bérlőik zsarolásai. - Adósságaik nagysága. - Igazságszolgáltatásuk állapota. - Vadászati jogaik következményei. - A parasztság érzelmei irányukban (70).
IV. FEJEZET. A szabadalmazottakra nézve kötelező általános szolgálatok 90
Angol példák. - Francziaországban a szabadalmazottak nem teljesítik e szolgálatokat. - A befolyás és jogok, melyek nekik megmaradnak. - Ezeket csak saját érdekökben használják fel (99). - II. A papság gyülekezetei. - Csupán egyházi érdekeket szolgálnak. - Az adó alól felmentett papság. - Ügynökeinek faggatásai. - A papság túlbuzgósága a protestánsok ellen (101). - III. A nemesek befolyása.- Az érdekökben megszabott eljárás. - Az egyházban élvezett kitüntetéseik. - A püspökségek és apátságok osztogatása. - Az államban élvezett kitüntetéseik. - Kormányzóságok, tisztségek, sinecurák, kegydíjak, jutalmak. - A helyett hogy használnának, terhesek (105). -IV. A fők elszigeteltsége. - Az alárendeltek érzelmei. - A vidéki nemesség. - A plébánosok (117) -V. A király. - Az ő szabadalma legnagyobb
mindannyi közt. - Magához ragadván minden hatalmat, magára vállalta a valamennyivel járó működést is. - E feladat súlyos volta. - Vagy kivonja magát alóla, vagy nem képes neki megfelelni. - Lelkiismeretének nyugalma. - Francziaország az ő tulajdona. - Miképen él ezzel vissza. - A királyság a visszaélések központja (125). - VI. Francziaországnak lappangó felbomlása (136).
MÁSODIK KÖNYV.
AZ ERKÖLCSÖK ÉS JELLEMEK.
I. FEJEZET. A régi uralom alatti erkölcsök ismertető jelei. - Az udvar és nyilvános élete 138
Versailles külseje és erkölcsi jelleme (140). - II. A király háza. - Személyzete és kiadásai. - Katonái, istálója, vadászata, kápolnája, orvosi kara, konyhája, szobája, ruhatára, épületei, szertára, utazásai (145) -III. A király társasága. - Házi tisztjei. - A szalonjába meghívottak (158). - IV. A király foglalkozásai. - Felkelés, mise, ebéd, séták, vadászat, vacsora, játékok, estélyek. - A király mindig látható és társaságban van (165). - V. A királyi család és az udvar szórakozásai. - XV. Lajos, - XVI. Lajos (174). - VI. Más hasonló életmódok. - A királyi herczegek és herczegnők - Az udvari főurak - Pénzemberek és jött-mentek. - Nagykövetek, miniszterek, kormányzók, főtisztek (179). - VII. Főpapok, vidéki főurak és alsóbb nemesek. A hűbéri aristocratia szalontársasággá lőn (188).
II. FEJEZET. A szalon-élet 194
I. A szalon-élet csupán Francziaországban tökéletes. - Ennek okai: a franczia jellem; a franczia udvarban dívó hang. - Ez életmód mindig kellemesebb, de egyszersmind időt-rablóbb lesz (194). - II. Egyéb érdekek és kötelességek alárendelése. - Közönyösség a köz ügyek iránt. - Ezek csak elmés ötletek tárgyát képezik. A magánügyek is elhanyagoltatnak. - Rendetlenségek a háztartásban és a pénzzel való visszaélés (199). - III. A házasfelek erkölcsi elválása. - Az udvarlás. - A szülők és gyermekek elválasztása. - A nevelés, hiányai és tárgyai. - A cselédek és szállítók modora. - A világias kinyomat általánossá lesz (207). - IV. Ez életmód kellemei. - Az illemtudás a tizennyolczadik században. - Tökélye és forrásai.
- A nők tekintélye annak tanításában és meghatározásában (218.) -V. A dísz és környezet kellemei. - Tétlenség, időtöltés, tréfák (225). - VI. A vígság a tizennyolczadik században. - Okai és hatásai. - Türelem és ledérség. - Tánczvigalmak, ünnepélyek, vadászat, vendégeskedések, mulatozások. - A hatóságok és főpapok szabadságai (231). - VII.
Fő szórakozás a társaság színjátékai. - Fény és túlzások (239).
III. FEJEZET. A szalonélet árnyoldalai 247
I. A szalonélet mesterkélt és száraz. - Visszatérés a természetességhez és érzelemhez (237). - II. A szalonélet érzelgőssége képezi a század arczulatának utolsó vonását. - Ez érzelgősség keletkezésének kora. - Jelei a művészetben és irodalomban. - Befolyása a magán életre. - Negédlései. - Őszintesége. - Kíméletessége (252), -III. Az így képződött jellem ki nem elégít. - A tényleges helyzethez alakulva, nem felel meg az ellenkező helyzetnek. - Az értelmiségben mutatkozó hiányok. - Az akaratban mutatkozó hiányok. - E jellemet az illendőség leigázza (260).
HARMADIK KÖNYV.
A SZELLEM ÉS A TAN.
I. FEJEZET. A forradalmi szellem alkatrészei - Első elem: a tudomány vívmányai 268
I. A természettudományok terén történt számos felfedezés és haladás. - Ezek az új bölcsészet kiindulási pontját képezik. (269). - II. A tudomány szempontjának megváltozása. - A tudomány elválik a hittudománytól, és a természettudományhoz csatlakozik mint annak folytatása (275). - III. A történelem átalakulása. - Voltaire. - Az itészet és annak áttekintése. - Montesquieu. - A társadalmi törvények áttekintése. (279) - IV. A lélektan átalakulása. - Condillac. - Az érzések és jelek elmélete (285). - V. Az elemző módszer. - Ennek alapelve. - Sikerének feltételei. - E feltételek a tizennyolczadik században hiányoznak, vagy elégtelenek - Az elv igazsága és fenmaradása (288).
II. FEJEZET. Második elem: a klasszikai szellem 290
I. Ennek jelei, tartóssága, hatalma. - Eredete és közönsége. - Szótára, nyelvtana, iránya. - Eljárása, érdemei, hibái (291). - II. Sajátságos hiányai - E hiányok jelei a tizenhetedik században. - E hiányok idővel és a sikerrel növekednek. - E növekedés bizonyítékai a tizennyolczadik században. - Komoly költemények, színház, történelem, regény. - Az emberről és emberi életről szóló korlátolt fogalom (307).- III. A klasszikai szellem egybehangzása a bölcsészeti módszerrel. - Az eszmetan. - A mennyiségtani eljárás visszaélései. - Condillac, Rousseau, Mably, Condorcet, Volney, Sieyés, Cabanis,
Tracy. - Túlságos egyszerűsítés és vakmerő alkotások (317).
III. FEJEZET. A két elem egyesülése 322
I. A tan, következményei és jellege. - Az észnek új tekintélye az emberi dolgok kormányzásában. - Eddig ezen kormányzás szerepét a hagyomány viselte (322). - II. Az öröklött előítéletek keletkezése, természete és értéke. - Ennek tekintetéből az erkölcsök, a vallás és az állam törvényszerűek (327). - III. A klasszikai ész nem fogadhatja el ez álláspontot. - A hagyomány régi és új jogczímei félreismertetnek. - Az ész a hagyomány szétrombolására törekszik (834). - IV. E működésben két korszak jelezhető, - Az első korszak : Voltaire, Montesquieu, a deisták és reformátoroké. - Mit rombolnak le s mit tartanak fenn (337).- V. A második korszak : visszatérés a természethez. - Diderot, Holbach és az anyagelvűek. - Az élő anyag és az önszervezkedés elmélete. - Az állati ösztön erkölcstana és a jól felfogott érdek (341). - VI. Rousseau és a spiritualisták. - Az ember eredeti jósága. - A polgárisúltság tévedése. - A tulajdon és a társadalom igazságtalanúl vannak szervezve (349). - VII. A bölcsészeti párt elbukott harczosai. - Naigeon, Sylvain Maréchal, Mably, Morelly. - A hagyomány és a belőle származott intézmények teljesen elvesztik hitelöket (364).
IV. FEJEZET. A jövendő társadalom alkotása 366
I. A mennyiségtani módszer. - Az elvont ember meghatározása. - A társadalmi szerződés. - A szerződők függetlensége és egyenlősége.-A törvény előtt mindnyájan egyenlők, s mindeniknek lesz része a főhatalomban (366). - II. Az első következmények. - Ez elméletek alkalmazása könnyű. - A bizalom indoka azon meggyőződés, hogy az ember főkép értelmes és jó (369).- III. Az emberben levő ész elégtelensége és gyarlósága. - Az emberiségben levő ész elégtelensége és ritkasága. - Az ész alárendelt szerepe az ember viseletében. - Az állatias és veszélyes hatalmak. - A kormányzás természete és hasznossága. - Az új elmélet által a kormányzás lehetetlenné válik (376). - IV. A további következmények. - Az új elmélet által az állam zsarnoki lesz. - Ez elmélet előzményei. - A közigazgatási központosítás - Az oeconomisták agyrémei. - Semmiféle elébbi jognak nincs érvénye. - Semmiféle mellé rendelt társulás nem töretik. - Az egyed a község által teljesen lefoglaltatik. - Az állam joga a tulajdonnal, neveléssel, vallással szemben. - Az állam spartai kolostor (385). - V. A klasszikai ész teljes diadala és végső túlzásai - Miképen lesz az észhői monomania? - Miért nem életképesek a klasszikai ész munkái? (394).
NEGYEDIK KÖNYV.
A TAN ELTERJEDÉSE.
I. FEJEZET. E bölcsészet sikerei Francziaországban. - Ugyanennek sikertelensége Angliában 396
I. E különbség okai. - Az írás művészete Francziaországban. - E korszakban magas fokon áll. - Az új eszmék előmozdítására szolgál. - A könyvek a nagyvilági emberek számára
írvák. - A bölcsészek is ily nagyvilági emberek, s ennek következtében a nagy világ írói - Ezért fogadtatik be a bölcsészet a szalonokba (398). - II. A bölcsészet, módszere következtében népszerűvé lesz (402).- III. Irálya következtében kellemes lesz. - A tizennyolczadik század két különös fűszere: az elfátyolozott szemérmetlenség és a tréfálkozás (405). - IV. A mesterek ügyessége és eljárása. -Montesquieu. -Voltaire. - Diderot. - Rousseau. - Figaro házassága (408).
II. FEJEZET. A franczia közönség 435
I. Az aristocratia. - Rendesen ellenzi az újításokat. - Ez ellenzés okai. - Angolországi példák (435). - II. Az ellenkező okok találkoznak Francziaországban. - Az aristocraták tétlensége. - A bölcsészet a szellem gyakorlásának látszik. - Sőt a társalgásnak táplálékul szolgál.-- A bölcsészeti társalgás a tizennyolczadik században. - Fölénye és bája. - Vonzereje (438).- III. A tétlenség más hatása. - A kételkedés, ledérség és elégedetlenség szelleme. - Régi ellenszenvek és új elégedetlenségek a megállapított rend ellenében. - Azon tanok, melyek megtámadják, vonzalomra találnak. - Mely mértékben vannak elfogadva ? (446) - IV. Eltérjedésök az aristocratia kebelében. - A hitetlenség növekedése. - Ennek eredete. - A regensség alatt kitör. - A papság elleni növekvő ingerültség. - Az anyagelvüség a szalonokban. - A tudományok divatba jönnek. - A vallásról alkotott végleges nézet. - A főpapság kétkedősége (451). - V. A politikai ellenzék haladása. - Ennek okai - Az oeconomisták és parlamentaristák. - Ezek a bölcsészek számára egyenesítik az utat. - A szalonok elégedetlensége. - Szabadelvüség az asszonyok között (461) - VI. Végtelen és ingadozó remények. - Az érzelmek és viselet nemessége. - A kormány szelídsége és jó szándékai. - Elvakultság és optímismus (465)
III. FEJEZET. A közép osztály 479
1. A harmadik rendben régente uralkodott szellem. - A közügyek csak a királyt illették - A jansenista és parlamenti ellenzék határai (479). - II. Változások a polgárok állapotában - A
polgár meggazdagodik, az állam hitelezője lesz. - Követelése veszélyben van - A közügyek iránti érdeklődése felébred (482). - III A társadalmi fokozaton feljebb emelkedik. - A nemes közeledik hozzá. - Ő is közeledik a nemeshez. - Művelődik. - Az előkelő világhoz tartozik. - A nemessel egyenlőnek érzi magát. - A szabadalmak bántják (488). - IV. A bölcsészet behat az így előkészült szellembe. - Ekkor épen Rousseau bölcsészete van divatban. - A harmadik rend elfogadja ezt (494). - V. E bölcsészet hatásai a harmadik rendre. - A forradalmi szenvedélyek képződése. - Az egyensúly keresésének ösztöne. - Az uralkodás szükségének érzete. - A harmadik rend kimondja, hogy ő a nemzet. - Képzelődés, tudatlanság. lelkesedés. (499). - VI Összefoglalás (513).
ÖTÖDIK KÖNYV
A NÉP.
I. FEJEZET 514
A nyomor - XIV., XV. és XVI. Lajos (514). - II. A parasztság helyzete a rémuralom utolsó harmincz éve alatt. - Életszükségletei veszedelemben forognak. - A földmivelés állapota. - Parlagon heverő földek - Rossz föidmivelés. - Elégtelen napszám. - A jólét hiánya (527). - III. A falu és a parasztság (534). - IV. Miképen válik a parasztból birtokos. - Ezért azonban helyzete nem lesz jobb. -Terhei súlyosbodnak. - A régi uralomban ö az »öszvér« (540).
II. FEJEZET. A nyomor fő oka: az adó 545
Egyenes adók. - A különböző uradalmak állapota XV. Lajos uralkodásának vége felé. - A tizedek birtokosainak és a kincstárnak előleges levonásai. - Mi marad meg ezután a tulajdonosnak (545). - II. Némely tartomány állapota a forradalom kitörésekor. - Jöldjövedelmi-, pót- és fejadó, huszad, robot - Mennyi esik mindezen adónemekből a jövedelemre. - Az előleges levonások óriási volta (548). - III. Az adófizető, kinek nincs egyebe két kezénél, az egyenes adónak négy féle nemét fizeti (550).-IV. Adóbehajtás és lefoglalás (553). - V. Közvetett adók. - Só- és fogyasztási adó (559).- VI. Miért oly nyomasztó az adó? -A mentességek és szabadalmak (566) - VII Városi adók. - A teher mindenütt a szegényekre esik vissza (576). - VIII, Panaszfeliratok (580).
III. FEJEZET. A nép szellemi állapota 585
Értelmi tehetetlensége - Miként alakúlnak át az eszmék legendákká (585). - II. Politikai tehetetlenség. - Miképen magyarázzák a politikai újdonságokat és a kormány intézkedéseit? (590). - III.Romboló ösztönök. - Mi ellen agyarkodik a vak düh? - A természetes vezetők iránti bizalmatlanság. - Eleinte gyanúsak, utóbb meggyűlöltetnek. - A nép hangulata 1789-ben (593). - IV. Ujonczok, és a lázadások fejei. - Vadorzók. - Csempészek és titkos sófőzők. - Rablók. - Koldusok és csavargók. - A rablók megjelenése. - Párizs népe (596).
IV. FEJEZET 612
I. A fegyveres hatalom elhanyatlása. - Miként történt az ujonczozás. - Minő bánásmódban részesült a katonaság (612). - II. A társadalmi szervezet felbomlása. - Az egyesülés számára nincs semmi központ. - A tartományok tétlensége. - Párizs befolyása (617). - III. Az áramlat iránya. - A nép emberét az ügyvéd vezérli. - Az elmélet és a tettek az egyedül fennmaradó hatalmak (620).
V. FEJEZET. Összefoglalás 625
I. (625). - II. (628).
JEGYZETEK 688
1-ső jegyzet. Az egyháziak és nemesek számáról 688
2-ik jegyzet, A hűbéri illetékek, s egy hűbéri uradalom állapota 1783-ban 636
3-ik jegyzet. Az egyházi méltóságok és javadalmak valódi és névleges bevételei közötti különbségek 645
4-ik jegyzet. A királyi herczegek és herczegnök neveléséről 647
5-ik jegyzet. Az egyenes adókra vonatkozó számok 650
TARTALOM 653
II. kötet
A FORRADALOM.
ELSŐ KÖNYV.
AZ ÖNKÉNTES FEJETLENSÉG.
I. FEJEZET.
A fejetlenség kezdete. 7
I. Első oka az éhség. - Rossz aratás- -Az 1788/1789-iki tél. - A kenyér drága és rossz. - Párizsban. -A vidéken. - II. Második oka a remény.- A közigazgatási hatalom szétválasztása és meglazulása -Helyi összejövetelek. - A nép állapotának tudatára ébred. - A rendek összehívása. - A remény megszületik. - Az első gyülekezetek és első zavarok összetalálkozása. - III. A tartományok az 1789-ik év első felében. - Az éhség hatásai. - IV. A kóborlók és rablók közbelépése. - V. A politikai újdonságok hatásai. - VI. Az első parasztlázadás Provenceban. - Az csak könnyedén, vagy sehogysem nyomatik el.
II. Fejezet. Párizs július 14-ikéig 39
I. A környéken lázongó elemek. - A csavargók betódulása. - A szűkölködők nagy mennyisége (39) - II A sajót és a közvélemény izgatottsága. - A nép pártot foglal (44). - III. A Réveillon-ügy (47). - IV. A Palais-Royal (53). - V. A népcsoportusolások politikai hatalommá lesznek. - A nemzetgyűlésre gyakorolt nyomás. - A katonák elpártolása (58). - VI. Július 13-ika és 14-ike (65). - VII. Fouloa és Berthier meggyilkoltatnak (76). - VIII. Párizs a nép kezében (81).
III. FEJEZET. A fejetlenség 1789 július 14-ikétől október 6-ikáig 85
I. A kormány megszűnése.- Kinek kezében van a tényleges hatalom? (85): - A tartományok. - A régi hatóságok
lerontatnak. - Az új hatóságok elégtelenek (89). - III. A nép intézkedései. - Az éhség (94) - IV. A rémület. - Az
általános fegyverkezés (96). - V. A nyilvánosság emberei és a köz tulajdon ellen intézett támadások. - Strassburgban. - Cherbourgbau. - Maubeugeben. - Rouenban. Besanconban. -- Troyesben (100). - VI. Adókat már nem fizet senki. - Az erdőségek elpusztíttatnak. - Az új vadászati jog (111).
- VII. A magánemberek és magántulajdon ellen intézett merényletek. - Az aristocraták bevádoltatnak a nép előtt mint annak ellenségei -- A Párizsból jövő újdonságok hatása. - A falusi ügyvédek befolyása. - Egyes erőszakoskodások. - Keleti-Francziaországban az egész parasztság fellázad. - A kastélyoknak, hűbéri birtokoknak és a tulajdonnak izent háború. - Más parasztlázadások előkészítése (116).
IV. FEJEZET. Párizs 132
I. A hatóságok tehetetlensége és egyenetlensége. - A nép-király (132). - II. A nép nyomora. - Éhinség és munkahiány. Miképen ujonczoztatnak a forradalmi borzalmak emberei. (138). - III. Az új nép vezetők. - Befolyásuk. Neveltetésük. - Érzelmeik. - Helyzetök. - Tanácsaik. - Vádaskodásaik (143). - IV. Befolyásuk a kormányzásban. - A nemzetgyűlésre gyakorolt nyomásuk (150). - V. Október 5-ike és 6-ika (155). - VI. A kormány és a nemzet a forradalmi párt kezében van (170).
MÁSODIK KÖNYV.
AZ ALKOTMÁNYOZÓ GYŰLÉS ÉS MUNKÁJA.
I. FEJEZET. Az alkotmányozó gyűlés. - A jó törvények hozatalára szükséges feltételek 173
E feltételek nincsenek meg az alkotmányozó gyűlésben. - A rendetlenség és esztelenség okai. - A gyűlésterem. - A képviselők sokasága. - A karzatok beavatkozása. - Nincsenek házszabályok, s ha vannak is, azok vagy rosszak, vagy megsértetnek. - Nincsenek parlamenti vezérek. - Az alkotmányozó gyűlés érzékenysége és túlságos izgatottsága. - Lelkesedési rohamai. - A megindulások iránti előszeretete. - Színpadias jelenetek létrehozására bátorít. - Rossz benyomások, melyeket ez oktalanságuk a gyűlés helyes érzékére gyakorol (175). -
II. Az alkotmányozó gyűlés szellemi hiányai. - Összetétele - A tagok legnagyobb részének társadalmi állása, értelmi készültsége. - Tehetetlenségök - Elbizakodottságuk. - A hivatott emberek tanácsai sikertelenek maradnak - A deductiv politika elfogadtatik. - A pártok. - A kisebbség. - Hibái. - A többség. - Ennek dogmatismusa (186). - III. A forradalmi párt befolyása. - Az elmélet ennek részén van. - A kedélyekre gyakorolt kényszerítő hatása. - A szenvedélyekre való hivatkozása. - A nyers erő is részére áll. -
Ezt saját hasznára szervezte. - A kisebbség elnyomatik (201). - IV. Az alkotmányozó gyűlés vonakodik a minisztériumot megalkotni. - E hibájának következményei. - A helyzefélreismerése. - A vizsgáló bizottság. - Folytonos nyugtalankodások - A tudatlanság és félelem hatásai az alkottmányozó gyűlés munkálataiban (211).
II. FEJEZET. A rombolások 218
A régi uralom két fő hibája. - Két fő reform. - Ezeket a király és a szabadalmazottak indítványozzák. - Megfelelnek a valódi szükségletnek. - Ha tágabbra terjesztetnek, megszűnnek használhatókká lenni (219), - II A társaságok természete, s az életképes alkotmány elve (224). - III. A rendek az államban. - Az aristocratiának politikai ügyességei- - Intézkedései 1789-ben. - Azon különös szolgálat, melyet tehetett volna. - A nemzetgyűlés elve az eredeti egyenlőségről. - A felsőház visszavetése. - Az aristocratia hűbéri jogai. - Mily mértékben és miért voltak azok jogosúltak ? - Hogyan kellett volna azokat átalakítani ? - A nemzetgyűlés elve az eredeti szabadsággal szemben. - A különböztetés, melyet a hűbéri követelésekre nézve megállapít. - Hogyan magyaráztatik ennek elve. -- A hozott törvény hiányai. - A hűbéri jogok megváltásának nehézsége. - Az összes hűbéri adózás tényleges megszüntetése. - A földbirtokok czímeinek és neveinek megszüntetése. - Az aristocratia iránt táplált elfogúltság növekedése. - Az aristocratiát ért üldöztetések. - A kivándorlá (230). - IV. Az államban levő testületek. - Az egyházi testületekben 1789-ben uralkodó visszaélés és lanyhaság. - Miképen gyakorolta az állam ezekkel szemben felügyeleti és reformáló jogait. - A testületek hasznossága társadalmi szempontból. - Mennyiben egészséges a kolostori intézmény ? - A szerzetesek buzgósága és szolgálatai. - Miképen kellett volna az egyházi javakat felhasználni ? - A nemzetgyűlés által, a magán társulatok és a holt kéz iránt gyakorolt elvek. - Valamennyi testület megszüntetése és kisajátítása. -A tized önkényes megszüntetése. - Az egyházi javak elkobzása. - Ennek következményei a kincstárra és a kisajátított szolgálatokra. - A papság polgári alkotmánya. - Az egyház jogai az állammal szemben. - Az összekocczanás bizonyos; ennek következményei. - A papok állami hivatalnokoknak tekintetnek. - A törvény fő intézkedései. - Az eskü kötelező volta. A papság nagyobb része visszautasítja annak letételét. - A hívek többsége részökön van. - A papok és a hívek üldöztetnek (259).
III. FEJEZET. A tervezgetések. - Az 1791-iki alkotmány (299).
A központi hatalmak. - A nemzetgyűlés által a hatalmak szétosztásában követett elvek. - Minden kötelék, mely a király és a törvényhozás közt van, szétszakíttatik. - A nemzetgyűlésnek a végrehajtó hatalom alárendeltsége tekintetében követett elvei. - Miként semmisíti meg a nemzetgyűlés a végrehajtó hatalmat. - Az összeütközés elkerülhetetlen. - A király letétele kikerülhetetlen (301). - II. A közigazgatási hatalmak. - A nemzetgyűlésnek a rangfokozat tekintetében követett elvei. - Az elöljárók megsemmisítése. - A hatalmak összegyűjtőkké válnak. - A választások behozatala és az alárendeltek befolyása a szolgálat minden ágában irányadók lesznek. - A szervezet felbomlása bizonyossá lesz. - A hatalom a községi hatóságok kezébe jő (309). - III. A községi hatóságok. - Rendkívül el vannak halmozva teendőkkel. - Tehetetlenségök. - Tekintélyök igen gyenge lábon áll. - Segédeszközeik igen hiányosak. - A nemzetőrség szerepe (316). - IV. A nemzetőr-választó. - Hatalmának nagysága. - Feladatának nagysága. - A választó polgárok munkával túlterheltetnek. - Kivonják magukat ezek alól (324). - V.
A tevékeny kisebbség. - Elemei. - A klubbok. - Befolyásuk. - Miképen magyarázzák az emberi jogok kijelentését.
- Bitorlásaik és túlkapásaik (333). - VI. Az alkotmányozó gyűlés müvének foglalata (341).
HARMADIK KÖNYV.
AZ ALKOTMÁNY ALKALMAZÁSA
I. FEJEZET 346
A szövetkezések. - A bölcsészeti elméletek alkalmazása. - A társadalmi fejlődés idylli megünnepeltetése. - A felületes és alapos akarat közötti különbség. - A rendetlenség állandósíttatik (346). - II. A községek függetlensége. - Kezdeményezésök okai - A veszély előérzete. - Issy-l'Évéque 1789-ben. - A gőg felmagasztaltatása. - Bretagne 1790-ben. - A községek túlkapásai. - A fellegvárak bevétele. - A parancsnokok elleni erőszakoskodások - Az élelmi szállítmányok lefoglalása - A directóriumok tehetetlensége. - A miniszterek tehetetlensége. - Marseille 1790-ben (359). - III. A csoportok függetlensége. - Kezdeményezések okai. - A
tanácskozó nép - A községek tehetetlensége. - Az erőszakoskodások, melyeknek ki vanak téve. - Aix 1790-ben. - A
kormánynak sehol sem engedelmeskednek, vagy megrontják azt (378).
II. FEJEZET. A szabad szenvedélyek uralma 393
I. A régi vallási gyűlölségek. - Montauban és Nimes 1790-ben (394). - II. Az uralkodó szenvedély. - Legfeltűnőbb alakja: az éhségtől való félelem. - Gabona már nem jő forgalomba. - A választási gyülekezetek beavatkozása és túlkapásai. - A maximum és a tartományi jog Nivernaisben. - A négy központi tartomány 1790-ben. - A drágaság maradandó oka. - Az aggodalom és biztalanság. A gabonaforgalom megakadása. - A Párizszsal szomszédos megyék 1791-ben.- A lefoglalt, megbírságolt és erőszakkal elvett gabona. - Az 1792-iki csoportosulások nagysága. - Az eure-i, seine-inferieure-i és aisne-i falusi hadseregek - A rendetlenség újra kitör augusztus 10-ike után. - A fékezetten ösztön dictatúrája. - Ennek gyakorlati és politikai expediensei (403). - III. Az adófizetésre kötelezettek önzése. - Issoudun 1790-ben. - Az adó elleni lázadás. - Az egyenes adók 1789 és 1790-ben. - A só-, ital- és fogyasztási adók eltörlése. -- A közvetett adók 1789 és 1790-ben. - A fizetések csekély mértékben és
lassan történnek. - Az 1791 és 1792-iki új adók. - Az adójegyzékek elkészítésében uralkodó késedelmeskedés, részrehajlás és eltitkolások. - A behajtás elégtelensége és lassúsága.- Az assignátákkal való fizetés. - Az adóra kötelezett fél áron megszabadúl. - Az erdőségek elpusztítása. A községi javak szétosztása (430). - IV. A jobbágyok bír vágy - A harmadik és negyedik pórlázadás. - Bretagne, Limoges,. Quercy, Périgord és a szomszédos tartományok 1790 és 1791-ben. - A kastélyok megtámadtatnak és felgyújtatnak. - Az okmányok elégettetnek. - A hűbéri illetmények fizetése megtagadtatik. - A tavak elromboltatnak. - A forradalom, fő jellemvonása, fő rugója, és uralkodó szenvedélye (452)
III. FEJEZET. A fő szenvedély fejlődése 475
I. A nemesek magatartása. - Ellentállásukban nyilvánuló mérsékletök (476). II. Milyennek képzeli a nép képzelete a nemességet? - A gyanakodás rögeszméje. -- A gyanús nemesek, kikkel ellenség módjára bánnak. - A nemes helyzete
uradalmában. - Bussy ügye (482). - III. Házmotozások. - Az ötödik pórlázadás. - Burgund és Lyonnais, 1791-ben. -
Chaponay és Guillin-Dumontet ügye (492). - IV. A nemesek kénytelenek távozni jószágaikról. - A városokba menekülnek.- Az őket ott fenyegető veszélyek. - A nyolczvankét caeni nemes (500). - V. A nemesek üldöztetése a magán életben (608). - VI. A katonatisztek magatartása. - Önmegtagadásuk. - A katonák kedélyállapota. - Katonai lázadások. - A fegyelmetlenség terjed és növekszik - A tisztek elbocsáttatása (516). - VII. A kivándorlás és okai. - A kivándorlás ellen hozott első törvények (531). - VIII. Az esküt megtagadó papok magatartása. - Miképen lesznek gyanusakká. - A helyi közigazgatási hatóságok törvénytelen végzései. - A nemzetőrök erőszakoskodása, vagy egyetértése. - A söpredék merényletei. - A végrehajtó hatalom délen. - A hatodik pórlázadás. - Ennek két oka. - Elszigetelt fellázadások északon, keleten és nyugaton. - Általános lázadás a központon és délen (535). - IX. A kedélyek állapota. - Az esküt megtagadó papokból álló három szállítmány a Szajnán. - A forradalom lélektana (560).
TARTALOM 567
III. kötet
ELŐSZÓ 1
NEGYEDIK KÖNYV.
A JAKOBINUSOK HÓDÍTÁSA.
I. FEJEZET. Az új politikai közeg keletkezése . 5
I. A forradalmi párt elve. - Alkalmazásai (6). - II. A jakobinus keletkezése. - Jellemének elemei az emberi faj sajátságainak szempontjából tekintve.- A gőg és dogmatismus minden emberi társulatban elnyomatik és fellázad.- Miképen tartatnak ezek korlátok közt a jó módú társulatokban. -Miképen fejlődnek az új rend alatt.- Az eszköz hatása a képzelődésre és nagyravágyásra. - Az ábrándozásra való kihívás, a szavak dagálya, az eszmék összezavarodása. - Az állomások megüresedése, a kicsapongásra való izgatás, a kedélyek megzavarása (12). - III. A jakobinusok psychologiája. - Értelmi eljárásuk. - A formulák uralma és a tettek elnyomása. - Az értelmi egyensúly megzavarása. - E megzavarás jelei a forradalmi irányban. - A jakobinusok nyelvezete és gondolkozásmódja. - Miben kártékony eljárásuk ? - Miben hatásos ? - A csalódások, melyeket előidéz (24). - IV. Miket igér az elmélet? - Miképen hízeleg a sértett önszeretetnek. - A jakobinusok fő szenvedélye. - E szenvedély jelei irályokban és magukviseletében. - A jakobinus szemeiben egyedül ő erényes, ellenei mind gazok. - Ebből kifolyólag kötelességének tartja azt, hogy őket megsemmisítse. - A jakobinus jellem befejezettsége. - A józan
ész veszendőbe megy, az erkölcsi érzés megromlik (32).
II. FEJEZET 42
I. A jakobinus párt megalakulása. - Ujonczai. - A fensőbb osztályból és a nagy néptömegből kevés hívet nyer. - Azonban számosakat a közép polgárságból s a nép felsőbb rétegéből. - A helyzetek s a nevelés, melyek az embereket e párthoz sorakoztatják (42). - II. Az ideiglenes politikai társulatok 1789 július 14-ike után. - Feloszlásuk. - A józan és elfoglalt emberek viszszavonulása. - A választásoktól távol maradók mennyisége. -A jakobinus társulatok keletkezése és szaporodása. - Befolyásuk párthíveikre. - Fogásaik és önkényök (50). - III. Miképen értelmezik a sajtószabadságot? - Politikai szerepök (63). - IV. Egyesülési központjuk. - A párizsi társulat eredete és alkotó elemei. - Ez a vidéki társulatokat magához csatolja. - E társulat vezetői. - A fanatikusok. - A fondorkodók. - Czéljok. - Eszközeik (70). - V. A jakobinusok csekély száma. - Hatalmok forrása. - Szövetséget képeznek. - Jóhiszemben cselekszenek. - Nincsenek lelkiismereti aggályaik. - A párt kebelében a túlsúly azon csoporté, melyben e feltételek leginkább megvannak (79).
III. FEJEZET. A jakobinusok hatalomra vergődnek. - Az 1791-iki választások. - Minő arányban nyerik el a jakobinusok az állásokat - 91
I. Ostromlási eszközeik. - Minő módokat használnak fel arra, hogy a mérsékelt választókat és jelölteket kizárják. - A választások gyakori volta. - Az eskü kötelező volta (93). -II. A közhivatalok iránti utálat, és az azokkal járó veszélyek. - Az alkotmányozó gyűlés tagjai kizáratnak a törvényhozó gyülekezetből (95.) - III. A rend barátaitól elvonatik a gyülekezési jog. - Az egyleteik ellen végbevitt erőszakoskodások Párizsban és a vidéken. - A conservativ társulatok törvény általi betiltatása (99). - IV. Az 1790-iki választásoknál elkövetett erőszakoskodások. - Az 1791-iki választások. - A király menekülésének hatása. - A házmotozások.
- Mortagne a választási időszakban (105). - V. A mérsékeltek megfélemlítése és visszavonulása. - Népzendülések Burgundban, Lyonnaisben, Provenceban és a nagy városokban. - A jakobinusok eljárása a választásoknál. - Példák erre Aixben, Daxban és Montpellierben. - Az izgatók büntetlensége. - Névszerinti feljelentések. - A parasztokkal való bánásmód. - A jakobinusok általános taktikája (111).
IV. FEJEZET . 118
A törvényhozó gyűlés alkatrészei. - A képviselők társadalmi fokozata. - Tapasztalatlanságuk, tehetetlenségök, előítéleteik (118). - II. Értelmiségök és míveltségök fokozata (125). - III. Gyűléseik képe. - A klubban általok előidézett jelenetek és komédiák. - A nézők közreműködése (129). - IV. A pártok. - A jobb oldal. - A centrum. - A bal oldal. - A girondisták nézetei és érzelmei. - Szövetségeseik a szélső balon (133); - V. Cselekvésök eszközei. - A feuillant-ok klubbjának feloszlatása. - A karzatok nyomása a gyülekezetre. - Külső csoportosulások (139). - VI. Parlamenti fogások. - Visszaélés a sürgősség kimondásával. - Az »elv« feletti szavazás. - Névszerinti szavazás. - A centrum megfélemlítése. - Az ellenzékiek tartózkodása. - A többség végleges elnyomatása (143).
V. FEJEZET 147
A törvényhozó gyűlés politikája. - Francziaország állapota 1791 vége felé. - A törvény tehetetlensége (147). - II. A gyűlés ellenségeb érzülettel viseltetik az elnyomottak, kedvezővel az elnyomók iránt. - A nemesség és papság ellen kibocsátott rendeletek. - A szökevényeknek, gályaraboknak és rablóknak megkegyelmezése. - Fejetlenségi és egyenlősítési elvek (155). - III. A háború. -- A külföldi hatalmak hangulata. A király idegenkedése. - A girondisták kihívásai.
- A szakadás kelete és okai (163). - IV. A vezetők titkos
indokai. - Befolyásukat a béke compromittáija. - A jólét-
ben élő és művelt osztály elégedetlensége. - A király és a
párt egymáshoz való közeledése (174). - V. A háború hatása
a népre. - Ennek félelme és dühe. - A forradalom második rohama és jellemvonásai. - A girondisták és a népség
szövetsége. - A veres sipka és a szuronyok. - Az erőszak
kormánya mindenütt a törvény kormányának helyét foglalja el (182).
VI FEJEZET. A megyék . 191
I. Példa: a Provence 1792-ben. - A jakobinusok korai uralma
Marseilleben. - A párt alkatrészei. - A klubb és a helyhatóság. - Az Ernő-ezred kiűzése (191). - II. A marseilleiek
expedícziója Aixbe. - A lefegyverzett ezred. - Az elűzött
directórium. -- Az új directóriumra gyakorolt nyomás (199).
- III. Az arlesi alkotmányhívek. - Kihágásaik a városban
és annak környékén. Apt inváziója, a klubb és önkéntesei (205). - IV. Az avignoni jakobinusok. - Miképen ujonczoztatott ezek hadserege. - A rablás a Comtatban. - Az
avignoni helyhatóság menekül vagy tömlöczben van. - Lécuyer meggyilkoltatása s a glaciérei mészárlás. - A marseillei
szövetségeseik által támogatott mészárlók visszatérése. - A
jakobinusok dictatúrája Vaucluse és Bouches-du-Rhóneban
(214). - V. A többi megyék. - A jakobinus foglalás
egyöntetű eljárása. - A jakobinus állam alapjai (226).
VII. FEJEZET. Párizs 237
I. A törvényhozó gyűlés nyomása a királyra. - Ennek veto-joga
megsemmisíttetik vagy kijátszatik. - Miniszterei meggyaláztatnak és elűzetnek. Grirondista minisztereinek bitorlásai.
- A király visszautasítja ezeket. - A zendülésre való előkészületek (237). - II. Párizs hullámzó és szűkölködő lakossága. - A munkások hangulata. - A munkahiány és a nyomor hatása. - A jakobinusok izgatásainak hatása. - A forradalmi hadsereg. Ujonczainak minősége. - Első szemléje.
- Tényleges állománya (244). - III. Fejei. - Bizottmányuk.
- Eljárásuk az izgatásban (249). - IV. Június 20-ika. - A
programm. - Az összegyűlés. - A törvényhozó gyűlés előtti
felvonulás - A királyi kastélyba való berontás. - A király
a nép jelenlétében (255.)
VIII FEJEZET 268
Az alkotmány-pártiak méltatlankodása. - Gyengeségök oka.
- A girondisták újra kezdik a támadást. - Kettős tervök
(269). - II. A királyra gyakorolt nyomás. - Pétion és
Manuel visszahelyeztetnek hivatalukba. - A miniszterek
kénytelenek lemondani. - Jakobinus izgatás a király ellen.
- A törvényhozó gyűlésre gyakorolt nyomás. - A párizsi
községtanács kérvénye. - A kérvényezők és a karzatok fenyegetései. - Augusztus 8-iki ülés. - A girondisták fondorlatának kettős veresége (273). - III. A girondisták a jakobinusok számára dolgoztak. - A hadsereg el van távolítva
vagy felbomlott. - A szövetségesek fellebbezése. - A brestiek és marseilleiek. - A községi tanácsok gyűléseinek nyilvánossága. - A községi tanácsok és városi kerületek állandósíttatnak. - E rendszabályok hatása. - A városi kerületek központi irodája a városházán. - A forradalmi községtanács eredete és alakulása (280). - IV. A girondisták hasztalan erőlködnek az akadályok elhárítására. - A jakobinusok nyugtalankodása, felhevülése és programmja (291). -
V. Augusztus 8-ikának estéje. - Az augusztus 9-iki ülés. -
Augusztus 10 -ikén reggel. - A törvényhozó gyűlés megrostálása (295). - VI. Az augusztus 9 és 10-ike közti éj. - A kerületek. - A városi kerületek biztosai a városházán. - A
forradalmi községtanács a törvényesnek helyére áll (302). -
VII. Augusztus 10-ike. - A király ereje. - Az ellentállás
megszűnése. - A király a nemzetgyűlésen. - Veszekedés a
királyi kastélyban és a svejcziek csatározása. - A kastély a
király parancsára kiüríttetik. - Az öldöklések. - A rabszolga-nemzetgyűlés és rendeletei . - VIII. Párizs állapota az interregnum alatt. - A népség nagy tömege. - Az alárendelt jakobinusok. - A jakobinus-vezetők (324).
IX FEJEZET 338
A bandák kormánya a fejetlenség idejében. - Azon eset, melyben a fejetlenség új és rögtöni. - Az elbukott kormány
öröklő bandája és közigazgatási eszközei (339). - II. A gyilkolási eszme keletkezése a párt nagy tömegében. - Az augusztus 10-ike utáni nap. - Az augusztus 17-iki törvényszék.
- Az augusztus 27-iki gyászünnep. - A börtönök összees-
küvésének meséje (342). - III. A gyilkos eszme keletkezése
a vezetőkben. - Helyzetök. - Bitorlott hatalmok. - A fosztogatások, melyeket gyakorolnak. - A veszélyek, melyeknek
ki vannak téve. - Boldogulásuk a rémület (351). - IV. Az
eszme keletkezésének ideje. - A szereplök és a szerepek. -
Marat. - Danton. - A községtanács. - Ennek munkatársai.
Az akarat megegyezése és a működés könnyűsége (362) -
V. A kézművesek.-Számuk. - Állapotuk. - Érzelmeik. - A
gyilkolás hatása a gyilkosokra. - Letételök. - Elbutulásuk.
(379). - VI. A mészárlás hatása a közönségre. - Az általános lehangoltság és társadalmi felbomlás. - A jakobinusok
befolyása Párizsban döntővé válik. - A szeptemberi férfiak
megmaradnak a községtanácsban és a Conventbe küldetnek (396).
X. FEJEZET. A megyék. - A forradalmi kór járványos és
ragályos volta 403
I. Elve a népfenségről szóló jakobinus dogma. - Az új jog hivatalos kihirdetése. - Az új kormány nyilvános meghatározása.
- Ennek czélja, ellenzői, és eljárása. - Az új kormányforma
Párizsból a vidékre terjed el (404). - II. Több megyében az
új kormányforma már elébb lépett életbe. - Példa Var megyéből (408). - III. Minden jakobinus csoport dictatúrája a maga helységében. - Saint-Afrique az interregnum alatt
(413). - IV. A jakobinus dictatúra rendes eljárása. - A
kubbisták helyi bandája. - Személyzete. - Vezetői (419). -
V. Az önkéntesek vándorló bandája. - Az újonczok minősége.
- A tisztek megválasztása. - Rablások és gyilkolások (424).
- VI. Utazás Francziaországon át a belügyminiszter kabinetjében. - Carcassoneból Bordeauxba. - Bordeauxból
Caenbe. - Az észak és kelet. - Chálons-sur-Marneből Lyonba.
- A Comtat és a Provence. - A jakobinus községi tanácsok
hangja és feleletei. - A párt programmja (432)
XI. FEJEZET 471
I. A jakobinus hódítás második állomása. - Az üresedésben levő
hivatalok fontossága és sokasága (472). - II. A választások.
- A fiatal emberek és a szegények szavazata. - A jelöltek
gyanánt fellépő mérsékelteket fenyegető veszélyek. - A mér-
sékeltek vezéreinek tartózkodása - A távollevők számaránya
az elsőd-választói gyülekezeteken (477). - III. A másod-választói gyülekezeteket képező elemek, és ezek hangja. - A feuillant-párti választók kirekesztése. - A többi választókra
gyakorolt nyomás. - A mérsékeltek által megválasztottak
visszalépni kényszeríttetnek. - A katholikus választások megsemmisíttetnek. - A jakobinus kisebbségek közötti szakadás.
- Választottjaik megerősítése. - Egyenetlenség a hivatalos
választásokban és a közvéleményben (483). - IV. A nemzeti Convent elemei. - A hegypártiak eredeti mennyisége. -
A centrum képviselőinek véleményei és érzelmei. - A girondisták. - A girondisták túlsúlya a Conventben. - Szellemök. - Elveik. - Alkotmánytervezetük. - Fanatizmusuk. -
Őszinteségök, míveltségök, ízlésök. - Miben válnak el a tiszta
jakobinusoktól ? - Miképen értelmezik a népfelséget ? - Minő
eljárást állapítanak meg az egyének és csoportok kezdeményezésére vonatkozólag ? A bölcsészeti okoskodás és parlamenti
hatalom gyengesége anarchia idején (489). - V. A közvélemény Párizsban. - A lakosság többsége alkotmányhű marad.
- Az új uralom népszerűtlensége. - Az élelmi szerek hiánya
és drágasága. - A katholikus szokások megsértései. - Általános és növekvő elégedetlenség. - A girondisták elleni ellenszenv és közöny. - A többség politikai visszavonulása. - Az
új erkölcsöknek az absolút democratiával való összeférhetlensége. - A földbirtokosok és tőkepénzesek visszavonulása. -Az
iparosok és kereskedők visszavonulása. - A mérsékeltek megoszlása, félénksége, tehetetlensége. - Egyedül a jakobinusok
képezik a souverain népet (502). VI. A jakobinus párt elemei. - Számbeli és minőségi hanyatlása. - A kisiparosok,
kiskereskedők, inasok. - Az élvhajhászó és csavargó munkások. - A külvárosi népsöpredék, - Az útonállók és rablók.
- A kéjleányok. - A szeptemberi gyilkosok (514). -- VII.
Az uralkodó egyéniségek. - Ezek jelleme és szelleme. -
Saule politikai eszméi (526).
XII. FEJEZET. Kétséges állapota a helyi hatalom által körülvett központi kormánynak 533
A jakobinusok előnyei. - Túlsúlyuk a városi kerületek gyűléseiben. - A községtanács fentartatik, újra megválasztatik és
teljessé tétetik. - Új vezetői, Chaumette, Hébert és Pache.
- A nemzetőrség újjáalakíttatása. - Tisztekké és altisztekké
jakobinusok választatnak. - A tape-dur-ök fizetett bandája.
A párt nyilvános és titkos pénzforrásai (536). - II. A jakobinusok ujonczai a parlamentben. - Ezek jelleme és szelleme.
- Saint-Just. - A kisebbség erőszakoskodásai a Conventben. - A karzatok nyomása. - Utczai fenyegetések (541).
- III. Elpártolások a többségrészén. - A physicai félelem
hatása. - Az erkölcsi félénkség hatása. - A politikai szükségesség hatása. - A girondisták belső gyengesége. - Elveik
által a hegypárt bűntársaivá lesznek (552). - IV. A girondista
többség által alkotott főbb rendeletek. - Azon fegyverek és
támadási eszközök, melyeket a girondisták ellenségeiknek kezébe adnak (560). - V. A felügyelő bizottságok 1793 márczius 28-ikától kezdve. - Visszaállítása az 1792 augusztusi és szeptemberi uralomnak. - A lefegyverzés. - A polgári érzületről kiállított igazolványok. - A kényszertoborzás. - A kényszerkölcsön. - A behajtott pénz felhasználása. - A Convent hasztalan ellentállása. - Marat bevádoltatik, de felmentetik. - A lakosság hasztalan ellentállása. - A fiatal emberek nyilatkozásai elnyomatnak. - A jakobinusok erőszakoskodása és győzelme a városi kerületek gyűlésein (564.) - VI.
A jakobinusok taktikája a Convent feletti uralomrajutásban. - A girondisták ellen intézett ápril 15-iki kérvény. Minő eszközökkel szereztettek meg e czélra az aláírások. -
A Convent kijelenti, hogy a kérvény rágalmazásokat tartalmaz. - A tizenkettes bizottság, és Hébert elfogatása. - Mészárlási tervek. - A hegypárt vezéreinek beavatkozása (578).
- VII. Május 27-ike. - A forradalmi központi bizottság. -
A letett, és újra visszahelyezett helyhatóság. - Henriot főparancsnokká lesz. - Május 31-ike. - A községtanács rendszabályai. - Június 2-ika. -- A tizenkettő és huszonkettő elfogatása (590). - VIII. Az új uralkodók minősége. -
Mi okból követte őket Francziaország ? (608);
TARTALOM - 621
A jelenkori Francziaország alakulása I-III. (nem teljes)
Taine Hippolit Adolf
Taine Hippolit Adolf műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Taine Hippolit Adolf könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.