Előszó
Részlet a könyvből:
"Az excellenciás úr színe előtt
Mélyen lesütött szemhéjakkal, keresztbe font kezekkel várt az oltár előtt vendégeire a herceg. Hat telivér lovával is csak tegnap érkezett kéthetes utazás után újpalotai birtokára Bécsből. S ma már itt lesznek vendégei, a bihari urak színe-javán kívül a főúri dámák, a császári tisztek Wallmoden gróf tábornokkal, olaszföldi véres vállalkozásainak felejthetetlen osztályosával az élen, aki egyenesen Lombaridából érkezik a kivételes napra. Papok is jönnek!...
Lajcsák váradi püspöktől kezdve igen sokan Joannes Neiszer plébánosig, a palotai templom egyszerű, alázatos szolgájáig; nem is szólva a község népéről, az uradalom feketét öltött sváb jobbágyairól, akiknek mint kegyúr elrendelte, hogy felváltva egyik vasárnap magyarul, másikon saját anyanyelvükön dicsérjék az Urat!...
Vendégvárásán a herceg a nevét viselő kilencedik rendű huszárezred meggypiros dolmányát viselte. Igaz, a piros dolmányszínt elnyomta a mellére zsúfolt aranysújtás meg a rengeteg rendjel, a Leopold-lovagkereszt, a Mária Terézia-rend, az orosz Vlagyimir- és Nyevszkij-, a francia királyi Szent Lajos-, az angol Bath-rend, a szárd királyság Gyümölcsoltó Boldogasszony-csillaga, a porosz Veres Sas-rend és a pápai Szent György-lovagrend gyémántokkal szikrázó kitüntetései.
A várakozó herceg nem volt már fiatalember. Mellére a rendjeleken kívül hetvenhárom év súlya nehezedett.
Annál fiatalabb volt azonban a palotai templom! Empéire ízlésű homlokzatában erősített fekete márványtáblája szerint mindössze hat évvel ezelőtt, ezernyolcszázhuszonhatban építették antradoccói Frimont János Mária herceg-tábornok és felesége, mitternburgi Mitterpacher Catharina. Olasz építőművészüknek éppen elég fejtörést okozott a herceg parancsának megvalósítása:
- Belül a templom a közönséges keresztény kereszt formára épüljön, de kívül a falak legtöbbre becsült érdemrendemnek, a csapatkeresztnek, ábrázolják majd az alakját, középpontjából kifelé szélesedő, négyágú rajzban."
Vissza