Előszó
Hivatalos felkérésre a szülőfalunkról, a szülőfalunkért írtuk ezt a könyvet — a teljesség igénye nélkül — a jövő számára, hogy a múltról az igazság maradjon fenn, úgy, ahogy ebben a faluban megtörténtek a régebbi, de főleg a XX. század történelmi eseményei. Még vagyunk néhányan, akik itt éltük át a viharos évtizedeket, tanúi voltunk annak, ahogy a nagy történelem alakította az életünket.
Évtizedes félretájékoztatásokat tudjuk, nehéz eloszlatni, de ha az olvasottakon csak elgondolkozik valaki, az már eredmény!
Emléket szeretnénk állítani őseinknek, akik jobb élet reményében eljöttek szülőföldjükről, hogy a török uralom alatt elpusztult vidéket újra műveljék, termővé tegyék, benépesítsék. Hittel, szorgalommal legyőzték a rájuk szakadó nehézségeket, megalapították Weindorf-ot és ránk hagyták ezt a természeti szépségekben gazdag és kedvező fekvésű községet a maga külső és belső rendjével.
Két és fél évszázad munkáját „elverte a történelem jégverése". Kettészakította a közösséget — testvéreink, rokonaink, szomszédaink, barátaink mindenüktől megfosztva voltak kénytelenek elhagyni hőn szertett otthonukat. Rájuk is emlékezünk.
Helyükbe újak jöttek, az élet nem állt meg. Nekünk is, nekik is nehéz volt a közös újrakezdés. Mire nagy nehezen megindult a közösség alakulása, a folyamatba újra beleszólt a történelem, szembeállította egymással az embereket.
A még erősen heterogén lakosú község számára kívánjuk, hogy akik itt telepedtek le, lakóhelyükké választották Pilisborosjenőt, váljanak olyan tennivágyó, egymást segítő, megbecsülő közösséggé, mint a régi volt évszázadokon át!
Ezúton mondunk köszönetet mindazoknak, akik ebben a munkában támogattak és segítettek bennünket
A szerzők
Pilisborosjenő, 2001. május 25.
Vissza