Előszó
Tisztelettel ajánlom a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnökeként az olvasók figyelmébe a Budapesti Áru- és Értéktőzsde 1864-től 1948-ig tartó időszakát bemutató történeti összeállítást.
Visszatekintve, az intézmények értékét csak azzal tudjuk lemérni, hogy mennyit és hogyan tudtak megvalósítani azokból a feladatokból, melyeket célul tűztek ki. Nem vállalkozhatom arra, hogy a tőzsde jelentőségét és annak a magyar gazdaság szempontjából való szükségességét, e rövid ajánlás keretei között részletesen fejtegessem. Azt viszont mindenképp leszögezném, hogy az értéktőzsde elődeink általi megalakítása nagy jelentőségű vívmánynak s egy új üzleti korszak kezdetének tekinthető és ezen intézmény máig meghatározó a magyar gazdasági élet szempontjából.
A kamara és a tőzsde kezdeti története összefonódott. Alapítását a Pest-Budai Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Pesti Lloyd-társulat kezdeményezte. A kereskedelmi testületek által delegált tagokból álló, tőzsdét előkészítő bizottságot báró Kochmeister Frigyes kamarai elnök vezette, akit a tőzsde első elnökévé (1864-1900) is megválasztottak.
Az idők során bár kamaránk és a tőzsde kapcsolata elvált egymástól, úgy vélem, mindkét intézmény büszke lehet a múltra, hiszen azt az eredményt, melyet intézményeink elértek, sosem öncélúan tették.
A jövőben is közös feladatunknak kell megfelelnünk, mely a magyar emberek és a magyar vállalkozások érdekeinek elősegítése. Tesszük mindezt abból a meggyőződésből, hogy erős csak az a nemzet lehet, amelynek erősek gazdasági intézményei.
Bízom benne, hogy e könyv gazdaságtörténeti értékein túl e színes és érdekes terület bemutatása által kedvelt olvasmánnyá is válik.
Szatmáry Kristóf, a BKIK elnöke
Vissza