Előszó
A munkaszervezési szabályzat mindazokat az ismereteket tárgyalja, melyeknek elsajátításával a szövő gépeit a legkisebb termeléskieséssel szolgálhatja ki. Ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a gépek működési elveinek ismeretén kívül, a legcélszerűbb munkafogásokat megismerje és begyakorolja.
A pamutszövödékben a szövők különböző szerkezetű gépeken dolgoznak. Vannak gépek, melyek egyszerű sima szövetek és vannak olyanok, amelyek mintázott szövetek gyártására alkalmasak.
A jó szövő csak akkor tudja igazán munkáját céltudatosan elvégezni, ha a szövőgépek alapvető mechanizmusát, a legfontosabb gyártási technológiákat és a szövés helyes munkafogásait megismeri. A munkaszervezési szabályzatnak nem feladata a technológiai kérdések részletes ismertetése, azonban az egyes munkafogások jobb megértésére elkerülhetetlenül szükséges néhány, e témakörbe vágó részlet tárgyalása.
A könyv négy fő részből áll:
a könyv első része azokat a munkafogásokat tárgyalja, melyeket a szövő különböző rendszerű szövőgépen használ, továbbá azokat amelyeket a mechanikai - nem automata - gépeken alkalmaz. Ez a rész tárgyalja még az ezekre a gépekre vonatkozó munkaszervezési szabályokat is. A szövet minősítésével és minőségével összefüggő kérdéseket külön fejezet ismerteti,
a második rész az AT. 100-5M. cséveváltós automata szövőgép,
a harmadik rész az 1511 M. típusú vetélő váltós automata-szövőgép kezelését és e gépekre vonatkozó munkafogásokat ismerteti,
a negyedik rész az előbbiekben tárgyalt automata gépeken dolgozó szövők munkaszervezési szabályzatát írja le.
A szövő tanulónak, bármely géptípuson dolgozik is, az általános részben tárgyalt ismereteket el kell sajátítani. A tankönyv használata az előadók útmutatása szerint történik. Ők jelölik és emelik ki azokat a részeket, amelyeket a különböző géptípuson dolgozó tanulóknak feltétlenül tudni kell.
Vissza