Előszó
A pamutiparág dolgozóinak feladata, hogy országunkat minél több és jobb textiláruval lássák el, ezenkívül a népgazdaságunk számára exportra alkalmas textilárut állítsanak elő.
A kapitalista...
Tovább
Előszó
A pamutiparág dolgozóinak feladata, hogy országunkat minél több és jobb textiláruval lássák el, ezenkívül a népgazdaságunk számára exportra alkalmas textilárut állítsanak elő.
A kapitalista rendszerben az üzemek a tőkés tulajdonában voltak és az új dolgozókat csak a legszükségesebb munkafogásokra tanították meg. A tőkés munkaviszonyok között szakmai képzésre, vagy továbbképzésre igen kevés lehetőség adódott. Gyakran a dolgozó fizetett azért, hogy alkalmazzák és továbbképzésre is csaknem mindig saját költségen és esetleg vasárnaponként volt csak lehetőség.
Ma az új dolgozók egyre nagyobb része 1 éves iparitanuló-képzésben részesül, mielőtt az iparágon belül munkába lépne. A Szovjetunióban és Csehszlovákiában már évek óta igen jó eredménnyel alkalmazzák ezt a módszert. Az iparitanuló-képzés során a dolgozók alapos gyakorlati és elméleti képzésben részesülnek. Nemcsak a szükséges munkafogásokkal ismertetik meg, hanem a gépek szerkezetét, működését és a technológiai folyamatok lényegét is megismeri.
Az új dolgozók másik része munkábalépése után tanfolyamokon részesül szakmai oktatásban. A tanfolyamok célja az, hogy az iparitanuló-képzésben nem részesülő új dolgozók, nemcsak a mindennapi munkájukhoz szükséges műveletekkel ismerkedjenek meg, hanem az adott lehetőségekhez képest alaposabb, átfogó ismereteket is szerezzenek munkaeszközeikről és munkakörülményeikről.
Szervezési nehézségek miatt az új dolgozók egy része nem vesz részt szervezett oktatásban. Azonban ezek legtöbbje is szeretné alaposabban megismerni azt a munkaterületet, ahol esetleg évekig dolgozik. Sok régebbi dolgozó aki már évek óta az iparágon belül van és ott igen hasznos munkát végez, szívesen képezi magát tovább. Tudja, hogy jobb munkát végez és végső soron többet is keres az. aki mestere munkájának, és tudja hogyan lehet a hibákat megelőzni és kijavítani. Igaz, a sok éves gyakorlat hozzásegít ehhez, de az elméleti tanulás hasznosan egészíti ki a gyakorlatot.
A „Pamutipari Szakkönyvtár" mindezen dolgozóknak segítséget kíván nyújtani. Az újonnan belépőknek a szükséges szakmai ismeretek megszerzésében, a régebbi dolgozóknak pedig szakmai ismereteik továbbfejlesztésében.
Vissza