Előszó
Néhány évvel ezelőtt írógéppel írták a leveleket, a könyvek kéziratait. Egy-egy szakkönyv megírásakor többször is át kell írni egy-egy fejezetet. A szerző „menet közben" gyakran jön rá arra, hogy...
Tovább
Előszó
Néhány évvel ezelőtt írógéppel írták a leveleket, a könyvek kéziratait. Egy-egy szakkönyv megírásakor többször is át kell írni egy-egy fejezetet. A szerző „menet közben" gyakran jön rá arra, hogy egy mondat, vagy egy egész bekezdés jobban illik egy másik gondolati sorrendbe, előbbre vagy későbbre való. Ilyenkor jött az olló és a ragasztó: kivágva. átragasztva készültek el újra az oldalak. A titkárnők is regélhetnének arról: hányszor kellett átgépelni egy-egy anyagot, mert a főnök mindig újabb és újabb (néha csak egy szó) változtatáshoz ragaszkodott. Amikor tucatnyi embernek kellett majdnem azonos levelet írni, csak éppen egy-egy mondat különbözött, bizony sokszor az unalomig gépelték a majdnem egyforma szöveget.
Napjainkban az élet szinte minden területén használjuk a számítógépet. Különösen hasznos segítőnk szövegek írásában, javításában, nyomtatásában. A jó öreg írógép lassan már csak múzeumi tárgy marad. A számítógép - ezen a téren (is) - szinte áldás az irodai munkában. A szövegszerkesztővel úgy dolgozhatunk, mint egy agyagszobrász: egyik helyről innen elveszünk egy részt, „átrakjuk" egy másik helyre. A képernyőn készülő szöveg számtalanszor módosítható, s elegendő csak egyszer, a végleges változatot kinyomtatni. (Nem újdonság, hogy ez a jegyzet is így készült!)
Az editor olyan számítógép-program, amely lehetővé teszi programok vagy szövegek írását, ezek „tetszés szerinti" változtatását: tetszőleges jelek (karakterek) törölhetők, ill. beszúrhatók; szavak, sorok, akár több bekezdés is másolható, áthelyezhető egyik helyről a másikra, az elkészített szöveg formája (felső, alsó, jobb és bal margó; a betű típusa és nagysága) tetszés szerint változtatható, közéje ábrák tördelhetők. Az elkészített szöveg helyesírása ellenőrizhető: a hibásan írt szavaknál megáll a gép és tanácsot ad a javításukra. Ebből választhatunk, vagy más - tetszés szerinti - szót írhatunk be helyette. Sokat segít ez a magyar szövegeknél is, de különösen sokat az idegen nyelvű (pl. angol vagy német) cikkek, levelek írásakor.
És a levelezés is egyszerűbb. A nagyjából megegyező szövegeket nem kell végig újragépelni; elegendő csak azt a részt átjavítani, amiben az új levél különbözik az előzőtől. És a főnök javításaitól sem kell már félni!
Vissza