Előszó
Az elmúlt évben a Kossuth Kiadó gondozásában elkészült az „Informatika-számítástechnika műveltségi alapvizsga" című kézikönyv. Az iskolai igényeknek eleget téve a kézikönyvkiadást most tematizált feladatgyűjtemények (tesztkönyvek) követik.
A gazdag és sokrétű tesztanyagot négy kötetbe sűrítettük, melyek a következők: Az informatika alapjai és néhány számítógépes alkalmazás; Szövegszerkesztés-, Táblázatkezelés-, Adatbázis-kezelés. A kötetek szorosan és teljes körűen igazodnak az OKJ alapfokú számítógép-kezelői szakvizsga követelményeihez. Hathatósan segítik a felkészülést a középiskolák és szakképző intézmények informatika-számítástechnika alapvizsgáira, illetve érettségi vizsgáira. Jó gyakorlási alkalmat teremtenek az ECDL-vizsgákra készülők számára is.
A Szövegszerkesztés című tesztkönyv használatával ellenőrizhető, hogy a tanulmányaikat végzők hol tartanak a szövegszerkesztés elméleti és gyakorlati alapjainak elsajátításában. Azokat a témaköröket, ahol a tesztmegoldásokban a hibaszázalék nagyobb 10%-nál, érdemes újra feldolgozni.
Kötetünk négy részből áll:
1. Az első rész az ismeretanyagot témakörönként dolgozza fel. Az elméletre, az alapfogalmakra és a szakkifejezésekre rákérdező egyszerű tesztfeladatokat tartalmaz, ahol minden kérdésre a megfelelő betű vagy betűk megjelölésével kell válaszolni. Alkalmas az alapfogalmak, alapműveletek ismeretének, a szakkifejezések megértésének ellenőrzésére. Célszerű egy-egy témakör összes kérdését egyszerre feldolgozni.
2. A második rész kifejtést igénylő elméleti kérdéseket sorakoztat fel, ahol egy-egy mondat jelenti a helyes választ. Ezzel a szakmai terminológia önálló alkalmazását ellenőrizhetjük. Ezt a részt az írásbeli és a szóbeli vizsgára készülés utolsó szakaszában lehet a leghatékonyabban használni, a kérdésekből szúrópróbaszerűen, vegyesen válogathatunk. A megadott válaszokkal tartalmilag megegyező más válaszok is jók.
3. A harmadik rész komplex feladatsorokból áll, melyek a gyakorlati alkalmazás szintjének megállapításához nyújtanak segítséget. A gyakorlati feladatok számos vizsgatípus központi részét képezik: itt voltaképpen kisebb-nagyobb feladatokat önállóan kell megoldani, leírás vagy mintadokumentum alapján. Ez a rész az elmélettől függetlenül is alkalmas gyakorlásra. A gyakorlás megkezdése előtt célszerű alaposan átgondolni a feladatot, megtervezni a dokumentumot és magát a munkavégzést is. A szövegszerkesztési munka szokásos menetét érdemes alkalmazni. A gyakorlati feladatok közül az első hét egyszerű, míg a többi összetett feladat. A gyakorlati vizsgákon általában az összetett feladatokhoz hasonló feladatokra kell számítani. Javasoljuk ez utóbbiakat a gyakorlás időszakában 45 perc alatt megoldani.
4. A kötet végén találhatók a megoldások.
A szövegszerkesztési tesztek összeállításakor mind a szoftverfüggetlen, mind a konkrét szövegszerkesztő programmal összefüggő ismeretanyagot feldolgoztuk. Tapasztalataink szerint a legtöbben az MS Office Winword szövegszerkesztőjét használják, ezért tehát az utóbb említett (programfüggő) feladatok erre, vagy ehhez hasonló szövegszerkesztő programra érvényesek.
Vissza