Előszó
Az egyetemes történeti szöveggyűjtemény két kötetének a közreadása a főiskolai hallgatók munkáját hivatott megkönnyíteni. Az adott terjedelem természetesen nagyon megnehezítette a válogatást. Két lehetőség látszott megoldhatónak: vagy sok forrásból adunk minél több szemelvényt tematikus csoportosításban, vagy pedig erőteljesen csökkentjük a források számát a szemelvények terjedelmének növelése érdekében. Az előbbi módszert alkalmazza a középiskolai történelemtanítást segítő kitűnő "Törvényelmi Olvasókönyv" sorozat; feladata egy-egy jelenség, esemény bemutatásának megkönnyítése.
Mi a második lehetőséget választottuk, és viszonylag kevés számú forrást közlünk. A legfontosabb feladatnak tartottuk az olyan források közlését, amelyek alkalmasak - terjedelmüknél fogva is - szemináriumi feldolgozásra, alkalmasak egy-egy kor vagy jelenség sokoldalú elemzésére. Tehát elsősorban nem a tananyag "illusztrálására" szántuk. A válogatásnál elsősorban a főiskolai tantervet és a programokat vettük figyelembe, de ügyeltünk arra, hogy az általános iskolai tantervi anyaghoz is Igazodjék.
Nem szükséges hangsúlyozni a források ismeretének felbecsülhetetlen jelentőségét a történelemtanításban; nem csupán a múlt megelevenítésében és hitelesítésében betöltött szerepéről van sző, hanem az értelmi és érzelmi nevelésben, az önálló gondolkodás és Ítéletalkotás fejlesztésében játszott pótolhatatlan funkciójáról is.
Sajnálattal kellett mellőznünk a szellemi kultúrára vonatkozó forrásokat. Mentségünkre szolgál részben a korlátozott terjedelem, részben az a tudat, hogy más tárgyaikon keresztül a szellemi kultúra számos területét és alkotását ismerik meg a hallgatók.
A források magyarázatát, a jegyzet-apparátust a legszükségesebbre igyekeztünk szűkíteni. Nem látszott indokoltnak minden forrás keletkezésének, tartalmának sűrített ismertetése, sem pedig minden kifejezés, terminus vagy név magyarázata. Ezekhez a tankönyvek, a főiskolai jegyzetek kellő útmutatást adnak.
Köszönet illeti értékes észrevételeikért Dr. Kováts Zoltánt és Dr. Szebenyi Pétert, e két kötet lektoralt.
Vissza