Előszó
Az ipar szakos hallgatók egyik szaktárgya az "Iparvállalatok szervezése és irányítása" c. három féléves tárgy. Az első félév tananyagának javarészét tartalmazó "Szöveggyűjtemény" célja áttekinteni a vezetés-szervezés-szervezéselmélet fő irányzatait, segítséget adni az eligazodáshoz, kedvet a klasszikus szerzők, az eredeti szövegek tanulmányozásához.
Főirányokról beszélünk, amelyek nem ölelik fel az elméletek összességét. Abból a megfontolásból döntöttünk az itt szereplők mellet, mert ezek a legelterjedtebbek az elméletben és a gyakorlatban egyaránt. A többi megközelítés ezeknek valamiféle kombinációja. Kiválasztásuk további indoka, hogy megfelelő példákat szolgáltassanak az elmélet ellentmondásainak, tendenciái gazdaságának megértéséhez. Fontos figyelmeztetés: nem arra törekszünk, hogy egyik vagy másik irányt eleve üdvözítőnek kiáltsuk ki és a többit elvessük. Az a feladatunk, hogy feltárjuk erényeiket és kimutassuk gyenge pontjaikat, hogy szembeállítsuk eltéréseiket és hangsúlyozzuk egyezőségüket, s hogy mindezek eredményeképpen feltárjuk a szervezetekről, azok vezetéséről és szervezéséről való gondolkodásunk fejlődését.
"Az irányzatok közül néhány, vagy esetleg valamennyi egy országon belül egyidejűleg is megtalálható, ha másképpen nem, a sajátosan helyinek vélt, többnyire eklektikus koncepciók tartalmazzák az egyes elméleti irányzatok törekvéseit". (Kindler: Vezetéselmélet, vezetési gyakorlat, vezetőképzés. OVK 1979. 3. old.) A megállapítás Magyarországra is érvényes, ezért láttuk helyesebbnek minél többet bemutatni az eredeti koncepciókból.
A szöveggyűjteményben szereplő anyagok - eredetüket tekintve - három csoportba oszthatók: a hazai és külföldi szerzők magyarul már megjelent munkáinak átvétele (Szentpéteri, Kulcsár, Gvusuanyi-Popov, Weber, Merton, stb.); külföldi szerzők munkáinak a gyűjtemény céljára készített fordításai (Fayol, Kieser-Kubicek, Barnard, March-Simon, Burns, Woodward, Crozier-Friedberg), amelyek esetében mindig feltüntetjük a tanszéki fordító nevét, bégül a gyűjteményben először megjelenő tanulmányok (Kindler-Kiss-Máriás, Kovács S.).
A könnyebb kezelhetőség érdekében a gyűjtemény két kötetben jelenik meg. Az első kötet a tudományelméleti problémákat valamint a klasszikus iskolán belüli irányokat tartalmazza, a másodikba szerkesztettük a neoklasszikus, a magatartástudományi, a szociális rendszer, a hatalom-elméleti megközelítések mellett a rendszerelméleti iskolát és a szervezetelmélet kontingencialista irányát jellemző tanulmányokat.
Vissza