Előszó
A Szöveggyűjtemény a reformkorszak irodalmából című kötet, a kiadvány többi köteteihez hasonlóan, segédkönyv az egyetemi oktatáshoz, szerkezetét és anyagát az egyetemi oktatás szükségletei...
Tovább
Előszó
A Szöveggyűjtemény a reformkorszak irodalmából című kötet, a kiadvány többi köteteihez hasonlóan, segédkönyv az egyetemi oktatáshoz, szerkezetét és anyagát az egyetemi oktatás szükségletei határozzák meg. A válogatás ezen belül sem törekszik teljességre: elsősorban a nehezebben hozzáférhető szövegek közlését tűzi ki célul.
A Szöveggyűjtemény e kötete 1955-ben jelent meg első ízben. Az eltelt több mint két évtized során nyilvánvalóan változtak az ilyenfajta kiadványokkal szemben táplált igények. Több olyan mű, amely akkoriban még nehezen hozzáférhető ritkaság volt, azóta (esetleg több kiadásban is) újra napvilágot látott. Ennek megfelelően válogatásunknál figyelembe vettük például a Magyar Remekírók sorozat, valamint az Eötvös-életmű sorozat megjelent és készülő köteteit. Ez a körülmény lehetővé tette, hogy olyan nagyobb terjedelmű munkákat, mint az Abafi vagy A karthausi, gyűjteményünkből elhagyjunk, s helyükbe olyan szemelvényeket iktassunk, amelyeknek fontosságára az irodalomtudomány újabban hívta fel a figyelmet. Újabb kiadások megjelenése adott módot például arra, hogy Kölcseytől ne szépirodalmi műveket vegyünk fel, hanem a kor irodalmi sajátosságainak megértését segítő tanulmányaiból és leveleiből válogassunk. Ehhez az eljárásunkhoz azonban nem ragaszkodtunk minden esetben. Kisfaludy Károly válogatott művei például megjelentek ugyan a Magyar Klasszikusok sorozatban, de azóta újabb kiadás nem lévén, ismét közlünk válogatást szépirodalmi munkáiból. Erdélyi János költeményeiből és elméleti munkáiból is bő válogatást nyújtunk, sőt Vörösmartytól még kritikai kiadásban megjelent szövegeket is hozunk: indokolja választásunkat kiadványunknak az az el nem hanyagolható célja és feladata, hogy a kor irodalmi fejlődésének főbb mozzanatait és sajátosságait - ha teljességre nem is törekedhet - lehetőség szerint szerkezetileg és tartalmilag összefüggő rendszerben dokumentálja.
Kiadványunk lehetőséget adott arra, hogy olyan régóta nem közölt jelentős művet ismertessen meg, mint Teleki Józsefnek az európai romantika főbb sajátosságait hazánkban első ízben ismertető tanulmánya. A válogatás átrendezése, főként az időközben megjelent kiadások révén felszabaduló hely adott módot Bölöni Farkas Sándor észak-amerikai utazásából vett bő szemelvényanyag közlésére. Ugyanennek a válogatási elvnek megfelelően vettünk fel kiadásunkba olyan szerzőket, akik az előzőből hiányoztak, így például Csató Pál és Kazinczy Gábor néhány írását. A többi esetben is éltünk - váltogatva - a bővítés és az elhagyás lehetőségeivel, e változtatások azonban nem érintik lényegesen az előző kiadás törzsanyagát. Az 1955-ben megjelent Szöveggyűjteményt szerkesztő Waldapfel József, Szauder József és Tóth Dezső alapos és főbb vonásaiban mindmáig érvényes válogatásának köszönhető, hogy kiadványunk jelentékeny részében az ő munkájukat vehettük át, illetve folytathattuk. Ezért óvakodtunk attól, hogy pusztán a válogatás nyújtotta lehetőségek csábításának engedve, mintegy az újdonság kedvéért egyes szövegeket másokkal (esetleg egyenértékűekkel) felcseréljünk. Az előző kiadás bevált és időálló szövegközléseit és jegyzeteit tehát jelen kiadásunkban változtatás nélkül tesszük közzé.
Vissza