Előszó
KEDVES HATODIKOS!
Ha gyakoroltál már az ötödikes szövegértési munkafüzetben, akkor van már elképzelésed arról, hogy milyen szövegtípusokra számíthatsz most.
Ha nem, elmondom, hogy kétféle szöveg...
Tovább
Előszó
KEDVES HATODIKOS!
Ha gyakoroltál már az ötödikes szövegértési munkafüzetben, akkor van már elképzelésed arról, hogy milyen szövegtípusokra számíthatsz most.
Ha nem, elmondom, hogy kétféle szöveg jelenik meg ebben a munkafüzetben is. Egyrészt a tankönyvben (Mohácsy Károly - Abaffy Lászlóné: Irodalmi olvasókönyv 6. évfolyam) lévő irodalmi szövegek közül szemelgettem, másrészt az élet más területeiről kerestem olyan szövegeket, amelyek a magyarórai tudásod kiegészítik, az ott tanultakat kamatoztatják. Ez utóbbiaknak a kitekintő szöveg nevet adtuk (emlékszel, ahogy a tavalyi könyvben is volt). Mindkét típushoz sok szövegértési és szövegalkotási feladat társul, amelyek révén fokozatosan fejlesztheted a szóbeli és írásbeli közléshez szükséges képességeidet.
Az irodalmi szövegekhez kapcsolódó feladatok azt célozzák, hogy megoldásuk során tegyél szert az adott témakörben tudásra, ne pusztán memorizálva tanuljál.
Úgy gondolom, fontos a megszerzett ismeretek alkalmazásának a képességét is elsajátítanod. Ezt gyakoroltatják a kitekintő szövegek. így válik az irodalmi ismeret az élet bármely területén használható tudássá.
Arra is lehetőség van, hogy a saját ütemed szerint haladj, de párban, esetleg nagyobb csoportban is dolgozhatsz. Gyakran lesz szükség a fantáziádra, elmondhatod fontos dolgokról a véleményed, vitatkozhatsz társaiddal, vagyis a mindennapi életedhez, a téged körülölelő világhoz közelítő, „gyakorlatiasabb" munkafüzetben dolgozhatsz.
A szövegekkel való elmélyültebb foglalkozás során a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium hatodikosai is készítettek feladatokat. Megköszönve munkájukat ezekből is közreadunk néhányat, s hasonlóra biztatunk Téged is.
Bízom benne, hogy év végére szép színessé válik a munkafüzeted, a gyakorlatok sok örömöt szereznek, és kíváncsivá válsz, hogy jövőre milyen „kitekintésekkel" egészül ki a magyarórai alapanyag.
Vissza