Előszó
Kettős érzéssel kívánunk manapság boldog új évet szeretteinknek, barátainknak. Egyrészt tényleg jót kívánnánk nekik, másrészt viszont tudjuk, mennyire nem reális felhőtlen boldogságot várni, ígérni...
Tovább
Előszó
Kettős érzéssel kívánunk manapság boldog új évet szeretteinknek, barátainknak. Egyrészt tényleg jót kívánnánk nekik, másrészt viszont tudjuk, mennyire nem reális felhőtlen boldogságot várni, ígérni a megszokott formulával napjainkban.
Alighanem minden embert foglalkoztat ma az egész földkerekségen a Mit hoz a holnap? kérdés. Korábban elsősorban a kíváncsiság motiválta ezt, ma sokkal inkább a bizonytalanság és az aggodalom. A közeljövő miatti szorongás, valamint a globális jövőért, az emberi civilizáció sorsáért való aggódás egyaránt benne foglaltatik a kérdésben. A közeljövőt illetően például mindenkit foglalkoztat, hogy meddig tart vajon a mostani világjárvány. Mekkorára nőnek még a veszteségek emberéletben és gazdasági vonatkozásban, továbbá milyen hatással lesz mindez a különböző társadalmakra?
A Mit hoz a holnap? kérdéshez mindjárt hozzákapcsolódik gondolkodásunkban egy másik felvetés is: Miben bízhatunk? Van-e egyáltalán remény a természeti környezet és civilizációnk megmentésére? Fenntartható lesz-e mostani életszínvonalunk és életminőségünk? Netán némi fejlődéssel is számolni lehet?
De úgy is értelmezhető a Miben bízhatunk? kérdés, hogy milyen hírforrásban, elemzői véleményben, prognózisban lehet egyáltalán megbízni? A vélhetően hiteles tudósítások, a korrektnek tűnő szakértői nyilatkozatok mellett ott van a fals hírek és szándékosan gyártott álhírek tömege. Ezért egyre nehezebb összerakni magunkban valamiféle összképet a valóságról.
Ennek az írásnak az a célja, hogy olyan prognózist ismertessen meg az olvasóval ez előttünk álló jövőt illetően, amely csak kevéssé, vagy egyáltalán nem ismert sokak számára. Két okból is különleges ez a jövőkép. Elsősorban azért, mert nem napjainkban vagy a közelmúltban született és foglaltatott írásba, hanem csaknem 2000 évvel ezelőtt. Továbbá - a legtöbb mai prognózistól eltérően - nem csupán sokkoló jelenségeket és riasztó kilátásokat tár elénk, hanem a súlyos nehézségeket követő katarzisról is szól.
Jézus nagy profetikus beszédét ismerteti ez az írás, amelyet nem sokkal kereszthalála előtt mondott el, s melyet három evangélium is megörökített: Máté evangéliuma 24-25. fejezetében, Márk evangéliuma 13. fejezetében és Lukács evangéliuma 21. fejezetében olvasható. Ki-ki maga döntse el, hogy megfontolásra méltónak találja-e azt a választ, amit ez a beszéd a Mit hoz a holnap? kérdésre ad.
Vissza