1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Psychiatria Hungarica 1996/6.

A Magyar Pszichiátriai Társaság tudományos folyóirata - 11. évfolyam 6. szám/Testszimbolika/tematikus szám

Szerző
Budapest
Kiadó: Magyar Pszichiátriai Társaság
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 121 oldal
Sorozatcím: Psychiatria Hungarica
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkat tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Szimbólumalkotás, szimbólumfejtés, a testszimbolika megismerésének haszna

E tematikus számban testközelbe invitáljuk tisztelt Olvasóinkat:
Megtestesült, alakot öltött emberi valóságunk... Tovább

Előszó

Szimbólumalkotás, szimbólumfejtés, a testszimbolika megismerésének haszna

E tematikus számban testközelbe invitáljuk tisztelt Olvasóinkat:
Megtestesült, alakot öltött emberi valóságunk szimbolikájával a legszemélyesebbre: arra a testre tekintünk rá, amelyben szüntelen benn vagyunk, s amely által önvalónk (a szelf) individuummá (oszthatatlan, páratlan) valóságossá válhat, azaz megvalósulhat.
Szimbólumokban és a testünkben élünk. Mindkettő természetes, mint a lélegzetvétel. Automatikusan használjuk őket, így ritkán kerülnek a tudatosság fényébe. A megszokottnak kijáró természetességgel fogadjuk el olyannak, amilyen. Testünkben lakozunk: e "csendes szolga" szerepét csak akkor vesszük észre, ha működésében a rend felborul. Testünk jelzései is a szimbólumok közvetítésével lehetők közölhetővé, kifejezhetővé. így tudjuk megértetni másokkal az egyébként megfoghatatlan belső átéléseket, mélységeink üzeneteit az átvivő (helyettesítő) leképezés felszínre hozza, láthatóvá teszi, így a jelkép által képessé válunk a rálátásra és belátásra. A jelentés a jelkép ereje, hatalom a megnevezett, kifejezett felett, valóságossá tétel, a tér és idő objektív rendjébe való belefoglalás (objektiváció). Ez pedig mindenfajta pszichoterápia fő törekvése.
Szimbólumalkotó lények vagyunk, ez a kiváltságunk az élővilágban. Az ember (mikrokozmikus) és a világegyetem (makrokozmikus) valósága között a társadalmi-társas (mezokozmikus) létezés az összekötő kapocs, kommunikáció útján. Közlésre törekedvén megalkotjuk azt a (helyettesítő) képet, mely jelölőjévé válik a más módon (még vagy már) nem kifejezhetőnek. A kimondhatatlant (titkot, tabut) is helyettesítőjelölőkkel "fecsegjük ki". Ha így sem sikerülne, akkor árulkodik a test, saját nyelvére áttéve "kimutatja" az elmondhatatlant. A test tükrözi, a kép leképzi, megjeleníti, elképzelhetővé teszi, a szó - egyezményesre szabott ruhájába öltöztetve - fogalomként teszi megragadhatóvá, mi van bennünk, ami kifejezési útját keresi és szomjazza a megértést.
Az emberiség őstapasztalatai is szimbólumokban sűrítődtek össze, és - mint a földtörténeti rétegek - a kultúrákban lenyomatolódnak. A régészet, a néprajz, a népművészet, a mitológia, monda- és mesevilág őrzi e kincseket a kultúra történeti rétegeiben, a kollektív tudattalanban. A pszichoarcheológia dolga a lélektörténeti ásatások vezetése, a jelentések, üzenetek megfejtésének, megértésének elősegítése, mind az egyéni lélektörténésekben, mind a kollektív kultúrtörténelemben.
A szimbólumképzés antropomorf. "Mindennek mértéke az ember". A valósággal testünkön át találkozunk. Az ismeretlent, a néven nem nevezhetőt valamely ismerthez - elsősorban önmagunkhoz, testünkhöz - mérjük, hasonlítjuk, "asszimiláljuk" (Piaget), és így lelünk érthető formát a kifejezéshez. Testünk, e "megtestesült" valóság a legbiztosabb viszonyítási és támpont, szemben mindazzal, ami még nem valósult meg. A "fogalom"-ban például a kéz megragadó művelete, a "kifejezésben" és "megfejtésben" a fej, értelem szerepe, a "képességben" a "kép-alkotás" (depiktív szimbólumképzés!), az elképzelés, képzelet jelentősége jelenik meg. Az etimológia jó kalauz, rávezet, hogyan és milyen elvek szerint reagálunk magunkra. Az értelem által meg nem ragadható területek felfedezésére, térben és időben kalandos utazásokra tesznek képessé a szimbólumok. Vissza

Tartalom

Bagdy Emőke: Bevezetés 625
Szőnyi Magda: Testünkbe írt világ - a testszimbolika alapjai 627
Nemes Andrea: A szem szimbolikája 639
Sáfrán Zsófia: Lélekkapu: a megnyíló és bezáruló száj szimbolikája 649
Moukhtar Lucia: A fogak, a harapás és a vagina dentata 657
Mészáros Róbert: "Pöj-pöj a világ" - avagy a nyál szimbolikája 661
Forgács Attila, Németh Marietta: Az étel, az evés és a testméretek szimbolikája. "Étterem az egész világ" 665
Gasparik Éva: ízen innen és túl: az édes jelentései 671
Bagdy Emőke: Az orr szimbolikája 675
Danghel Edit: A szaglás szimbolikája 683
Koch Mónika: A haj szimbolikája 693
Császár Ajna: A vér szimbolikája 701
Szerkesztőségi állásfoglalás a terápiás vizsgálatokat ismertető kéziratokkal kapcsolatban 709
Szakmai kollégiumi hírek 711
Beszámolók 721
Levelek a szerkesztőhöz 727
Referátum 729
Könyvismertetések 733
Felhívás a szerzőkhöz 750
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem