Előszó
A szőlő termesztése - mint ismeretes - számos munkafolyamatból áll. Az általánosan, minden évben elvégzendők - mint a metszés, növényvédelem, a talajmunkák stb. - mellett helyenként vagy esetenként...
Tovább
Előszó
A szőlő termesztése - mint ismeretes - számos munkafolyamatból áll. Az általánosan, minden évben elvégzendők - mint a metszés, növényvédelem, a talajmunkák stb. - mellett helyenként vagy esetenként számos egyéb művelet alkalmazása is szükséges.
A jelenlegi időszakban kiemelkedő jelentősége van az ültetvények korszerűsítésének, amely a meglevő és régebbi technológia szerint művelt szőlő tőkeformáinak, támberendezésének és a termesztés egész rendszerének átalakítását jelenti.
Mindenhol, de a nagy tenyészterületű ültetvényekben nélkülözhetetlen a hiányzó tőkék szakaszos, de rendszeres pótlása.
A termelés biztonsága, a nagyobb és jobb minőségű termés indokolja az öntözött szőlők területének növelését.
A céltudatos termesztőmunka nem nélkülözheti a fajták ismeretét, az adott helyen legeredményesebben termeszthető fajták kiválasztásának tényezőit.
A legismertebb, a leglátványosabb munka a megtermelt szőlő betakarítása, a szüret. Itt megtaláljuk még a hagyományos eljárásokat és fokozatosan növekvő mértékben a korszerű, nagy teljesítményű betakarító, szállító géprendszereket.
A szőlőtermesztési ágazatban hazánkban is borszőlőt termelünk döntő mértékben. A termés betakarítása után ezért új, de az előzőekhez szorosan kapcsolódó folyamatsor kezdődik, a végtermék, a bor előállítása. Ezért a termés feldolgozásának, a must kezelésének, a fehér és vörös bor készítésnek alapvető ismeretei teszik teljessé a szőlőtermesztők szakképzettségét.
Vissza