Előszó
Magyarország 2004. május 1. óta tagja az Európai Uniónak. Mielőtt hazánk belépett az Európai Unióba, jogrendszerünket meg kellett változtatni, és a jogharmonizáció során át kellett venni az Unió...
Tovább
Előszó
Magyarország 2004. május 1. óta tagja az Európai Uniónak. Mielőtt hazánk belépett az Európai Unióba, jogrendszerünket meg kellett változtatni, és a jogharmonizáció során át kellett venni az Unió előírásait.
A szőlőtermesztés szaporítóanyag forgalmazását, beleértve a fajtahasználat szabályozását az Európai Tanács többször módosított 68/193 EGK irányelve tartalmazza, amelyet jelentősen megváltoztatott a 2002/1 l/EK tanácsi irányelv. A fentieket a magyar jogrendszerbe átültetendő, alkotta meg az Országgyűlés a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvényt, és ennek végrehajtását elősegítő, a növényfajták állami elismeréséről szóló 40/2004. (IV. 7.) FVM rendeletet, valamint a szőlő szaporítóanyagok előállításáról, minősítéséről és forgalomba hozataláról szóló 90/2004. (V. 18.) FVM rendeletet.
A fenti jogszabályok szerint az a szőlőfajta vagy szőlőklón szaporító- ill. ültetési anyaga hozható forgalomba Magyarországon, amely megtalálható a Nemzeti Fajta- ill. Klónjegyzéken, vagyis állami, elismerésben részesült; továbbá bármely uniós tagállam fajta- ill. klónjegyzékében megtalálható; vagy állami elismerésre történő bejelentés után egyedi szaporítási engedélyt kapott.
Ettől teljesen eltér a telepíthető szőlőfajták szabályozása. Az ország területén árutermelésre szolgáló borszőlő ültetvényekben telepíthető szőlőfajtákat a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény szabályozza. A megyénként telepíthető szőlőfajtákat a borkészítésre alkalmas szőlőfajták osztályba sorolásáról szóló 104/2004 (VI. 3) FVM rendelet 1. melléklete tartalmazza. Kísérleti szőlő telepítése és kivágása esetén az OMMI előzetes engedélye szükséges. Házikerti célra - max. 500 m2 - bármelyik ajánlott, engedélyezett vagy egyedileg engedélyezett fajta ültethető. Csemege- és alanyszőlő létesítéséhez a Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő és szaporításra egyedileg engedélyezett fajták használhatók fel.
Szőlőfajták esetében az állami elismerés feltétele, hogy a fajtajelölt megkülönböztethető - legalább egy tulajdonságában - a bejelentés benyújtásának időpontjában közismert fajtáktól, továbbá egyöntetű és állandó. Ehhez jön a termesztési- és felhasználási cél szempontjából döntő tulajdonságok meghatározása. Szőlőklónok esetén is az előbbi tulajdonságok fontosak, a megkülönböztethetőség helyett azonban azt vizsgáljuk, hogy az új klón - tulajdonságai alapján - megfelel-e az adott fajtának. Az Unió szőlőtermesztésében a klónok egyre nagyobb szerepet kapnak.
Az Unióban a szőlőtermesztőknek még fokozottabban oda kell figyelniük a telepítendő fajta vagy klón megválasztására. Ehhez ad az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet információt jelen leíró fajtajegyzékében, amelyben a 2004-ben államilag elismert szőlőfajták- és klónok termesztési és felhasználási tulajdonságait értékeli a vizsgálati eredmények alapján.
Vissza