Előszó
Mielőtt hozzákezdenek a tanuláshoz, ismerkedjenek meg a kézikönyv felépítésével és a használatát megkönnyítő sajátosságokkal. Ez a kézikönyv természetesen nem tárgyalja a szociológia valamennyi ágazatát, csupán azokat, amelyek a rendvédelem szempontjából jelentősek. Az egyes fejezeteket úgy alakítottuk ki, hogy a tárgyalt kérdéseket az egyes emberek élete, élethelyzete felől nézve mutassuk be. Minden fejezetben arra törekedtünk, hogy ne válasszuk külön a problémás jelenségeket, hanem együtt tárgyaljuk azokat az ún. „normálisokkal".
A jegyzet a személyes, egyének közötti társadalmi viszonyoktól halad az általános összefüggések tárgyalása felé. Ennek megfelelően a szexuális viszonyokkal kezdődik és a társadalmi problémák tárgyalásával fejeződik be.
Külön fejezetben kaptak helyet azok az eredmények, melyek a rendőrség szociológiai vizsgálata során születtek. Azokban a fejezetekben, ahol arra mód volt, speciális témák kapcsán is bemutatjuk, miként viszonyul a rendőrség a problémákhoz, illetve milyen ezekben az esetekben a rendőrök magatartása. Az önálló fejezetet indokolttá teszi, hogy a rendőrség társadalmi szerepéről és a rendőrök egymás közötti viszonyairól is szóljunk. Nincsen azonban arra lehetőség, hogy más rendvédelmi szervezeteket a rendőrséghez hasonló módon tárgyaljunk, mivel nem állnak rendelkezésre a szükséges kutatások.
A könnyebb tanulás érdekében a fontos szövegrészeket vastagon szedtük, a lap szélén pedig megtalálhatóak az egyes részek belső címei, melyek követhetővé és visszakereshetővé teszik a témákat. A szövegben szereplő idegen szavakat a lap alján megmagyaráztuk, abból a megfontolásból, hogy ha az olvasó számára ismeretlen szóval találkozik, azt megtanulhassa. A szövegben említett személyiségekről szintén a lap alján lévő jegyzetben adtunk rövid ismertetést. A fejezetek végén minden esetben összefoglaltuk a fontosabb fogalmakat, amelyeket meg kell tanulni, a tanulást ellenőrző kérdéseket fogalmaztunk meg, és itt tüntettük fel azokat a könyveket is, amelyekből további ismereteket szerezhetnek maguknak az érdeklődők. A jegyzet végén mindenki megtalálhatja azokat a műveket, melyeket a könyv megírása során felhasználtunk.
Vissza