Előszó
Az ember társas és társadalmi lény, azaz közösségben és a társadalomban él és érvényesül. Az emberek egymás közötti és az egyének és a társadalom rétegei vagy egésze közötti kapcsolat sérülhet, ekkor bajba jut az egyén vagy közösség, szociális probléma keletkezik. Megjelenhet az értékrend csorbulásában, a normák be nem tartásában, érzelmi vagy gazdasági nehézségekben. Ilyenek, pl. a társadalmi egyenlőtlenségek (szegénység, rasszizmus stb.), devianciák (alkoholizmus, prostitúció stb.) és családi nehézségek (válás, egyedülnevelés stb.).
A társadalom, a társadalmi rétegek és közösségek (pl. családok), valamint az egyének szociális válsághelyzetbe kerülhetnek. Különösen, ha szükségleteik kielégítetlenek, életkörülményeik és életmódjuk (státusuk) jelentősen rosszabb, mint a többieké. Hátrányos társadalmi helyzetbe kerülnek tehát, mert iskolázatlanok, szegények, kisebbséghez tartoznak, lakáskörülményeik rosszak, családszerkezetük zilált (özvegy, elvált, mostoha stb.), életvitelük zavart (veszekednek, szenvedélybetegség gyötri őket stb.), egészségi zavaraik vannak (fogyatékosság, betegség stb.), lelkileg sérültek. Több hátrány együttes megléte következtében az egyének, családok, társadalmi rétegek veszélyeztetettek (a státusuk, anyagi és lakáskörülményeik következtében, esetleg a függő- vagy bűnöző viselkedésük révén) védelemre és gondozásra szorulnak.
A szociális segítés rendszere összetett. Segíteni ugyanis azt jelenti, hogy elősegítjük a dologi és személyes változást, miközben összehasonlítjuk az érintettek ínségét a legelőnytelenebbekkel és a tehetősebbek javait irányítjuk a hátrányos helyzetűek felé. Ténylegesen a javak elosztásáról vagy fokozásáról van szó. Ezek a javak lehetnek alapvetőek (élet, egészség, étel, lelki egyensúly), járulékosak (tudás, önbizalom, jövedelem, képzés). Egyesek közülük helyettesíthetetlenek (élet- és munkafeltételek, becsület, bizalom). Léteznek egyrészt segélyező programok, amelyek pénzbeli és természetbeni ellátást biztosítanak, lakást, munkát, gyógyulást stb. kínálnak. A segítés másik válfaja a személyes szociális szolgáltatás, ami az egyének, családok közösségek és környezetük közötti kapcsolatot erősíti és fejleszti. Ilyenek pl. a tanácsadás, az önsegítő csoportok létrehozása, időseknek és gyermekeknek nyújtott szolgáltatás.
Vissza